Իրանի արտաքին գործերի նախարարությունը կանչել է Թեհրանում Սաուդյան Արաբիայի դեսպանին, երբ չորեքշաբթի հայտնի դարձավ, որ թմրանյութերի ապօրինի շրջանառության համար Սաուդյան Արաբիայի դատական ​​իշխանությունները մահապատժի են ենթարկել Իրանի վեց քաղաքացիների, հաղորդում է Mehr գործակալությունը:
Իրանի արտգործնախարարության հյուպատոսական գործերի վարչության գլխավոր տնօրեն Քարիմի Շասաթին արձագանքել է Սաուդյան Արաբիայում թմրանյութերի ապօրինի շրջանառության մեղադրանքով բանտարկված Իրանի վեց քաղաքացիների մահապատժի մասին լուրերին՝ այդ ակցիայի դեմ հայտնելով Իրանի նախարարության խիստ բողոքը։
«Այս տղամարդիկ Սաուդյան Արաբիայի արդարադատությունը մի քանի տարի առաջ մահապատժի է դատապարտել թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության մեղադրանքով, և այս ընթացքում ԱԳՆ-ն շարունակական ջանքեր է գործադրել նրանց հյուպատոսական ծառայություններ մատուցելու և նրանց պատժաչափերը նվազեցնելու համար: Սակայն մահապատժի կատարումն առանց դեսպանատանը նախապես ծանուցելու անընդունելի է և խախտում է միջազգային իրավունքի սահմանված կարգերն ու կանոնները, ներառյալ հյուպատոսական հարաբերությունների մասին կոնվենցիան»,- չորեքշաբթի ԱԳՆ-ում Սաուդյան Արաբիայի դեսպանին հայտարարել է իրանցի դիվանագետը։
«Այս կապակցությամբ Թեհրանում Սաուդյան Արաբիայի դեսպանը կանչվել է Արտգործնախարարություն և նրան ուղարկվել է հուշագիր՝ տեղեկացնելով Իրանի Իսլամական Հանրապետության խիստ առարկությունների և դրա մասին երկու երկրների միջև համագործակցության շրջանակում դատական ​​ընդհանուր միտումին գործողության անհամապատասխանությունը, ինչպես նաև ընդգծելով Սաուդյան Արաբիայի կողմից այս հարցում անհրաժեշտ բացատրություններ տալու անհրաժեշտությունը»,-շեշտել է Քարիմի Շասաթին։
Արտաքին գործերի նախարարության իրավաբանական և հյուպատոսական պատվիրակությունը ևս պետք է մեկնի Էր Ռիադ՝ հետևելու զարգացումներին:

Министерство иностранных дел Ирана вызвало посла Саудовской Аравии в Тегеране после того, как в среду стало известно, что шесть иранских граждан были казнены судебными властями Саудовской Аравии за торговлю наркотиками, сообщает Mehr.
Генеральный директор Управления по консульским вопросам Министерства иностранных дел Ирана Карими Шасати отреагировал на новость о казни шести иранских граждан, заключенных в тюрьму в Саудовской Аравии по обвинению в торговле наркотиками, выразив решительный протест иранского министерства против этого действия.
«Эти люди были приговорены к смертной казни судебными органами Саудовской Аравии несколько лет назад по обвинению в торговле наркотиками, и в течение этого времени Министерство иностранных дел прилагало постоянные усилия для предоставления им консульских услуг и сокращения срока наказания. Однако исполнение смертных приговоров без предварительного уведомления посольства неприемлемо и нарушает нормы и правила международного права, включая Конвенцию о консульских сношениях», - заявил иранский дипломат саудовскому послу на встрече в среду в МИД.
«В связи с этим посол Саудовской Аравии в Тегеране был вызван в Министерство иностранных дел, и ему был направлен меморандум, в котором он информируется о решительных возражениях Исламской Республики Иран и несоответствии этого действия общей тенденции судебного сотрудничества между двумя странами, а также подчеркивается необходимость предоставления необходимых объяснений по этому поводу со стороны Саудовской Аравии», - сказал Карими Шасати.
В Эр-Рияд также должна отправиться юридическо-консульская делегация Министерства иностранных дел, чтобы проследить за развитием событий.