Թայվանի կառավարական և այլ կարևոր ցանցերի դեմ ուղղված ամենօրյա կիբեռհարձակումների միջին քանակը անցած տարում կրկնապատկվել է՝ հասնելով օրական 2,4 միլիոնի։ Այս մասին հայտնում է կղզու Ազգային անվտանգության բյուրոն (NSB):
Ըստ այս տեղեկության, գերատեսչությունը միջինում օրական ստանում էր 2,4 միլիոն կիբեռհարձակման մասին տեղեկություն, ինչը կրկնակի անգամ գերազանցում է 2023 թվականի օրական 1,2 միլիոն հարձակման միջին ցուցանիշը, ընդ որում, NSB-ի պնդմամբ, այս հարձակումների մեծ մասի հետևում կանգնած են չինացի հաքերները:
«Թեև այս հարձակումներից շատերը արդյունավետորեն հայտնաբերվել և արգելափակվել են, դրանց աճող թիվը վկայում է Չինաստանի հաքերային գործունեության ավելի լուրջ բնույթի մասին», - մեջբերում է զեկույցից South China Morning Post (SCMP) թերթը։ Սակայն, ինչպես նշում է պարբերականը, զեկույցում կոնկրետ թվեր չեն ներկայացվել:
Զեկույցում ներկայացված տվյալների համաձայն՝ 2024 թվականին պետական հաստատությունների դեմ հարձակումները կազմել են ամենամեծ մասնաբաժինը՝ ավելի քան 80%: Բացի այդ, կապի ոլորտի, հիմնականում հեռահաղորդակցության ոլորտի դեմ հարձակումների քանակն աճել է 650%-ով, իսկ տրանսպորտի և պաշտպանության ոլորտի մատակարարման շղթաների դեմ հարձակումներն ավելացել են համապատասխանաբար 70% և 57%-ով:

The average number of daily cyberattacks targeting Taiwan's government and other important networks doubled in the past year to 2.4 million daily. This was reported by the island's National Security Bureau (NSB).
According to the information, the agency received an average of 2.4 million cyberattacks daily, double the average daily number of 1.2 million attacks in 2023, with Chinese hackers behind most of these attacks, the NSB claimed.
“While many of these attacks have been effectively detected and blocked, their growing number indicates the increasingly serious nature of China's hacking activities,” the South China Morning Post (SCMP) quoted excerpts from the report. However, as the newspaper points out, the report did not provide specific figures.
According to the figures cited in the report, attacks on government agencies accounted for the largest share, more than 80 percent, in 2024. In addition, attacks on communications, mainly the telecommunications industry, increased by 650%, while attacks on transportation and defense supply chains became more frequent by 70% and 57%, respectively.