«Ինտերֆաքսի» հաղորդմամբ՝ արտակարգ իրավիճակ է հայտարարվել Ռուսաստանի Էնգելս քաղաքում (Սարատովի մարզ), որտեղ ԱԹՍ-ի հարձակման հետևանքով հրդեհ է բռնկվել արդյունաբերական ձեռնարկության տարածքում։
« ԱԹՍ-ի հարձակման  ենթարկված արդյունաբերական ձեռնարկության տարածքում հրդեհի մակերեսի մեծացման կապակցությամբ, Էնգելսում կհայտարարվի արտակարգ իրավիճակ»,- չորեքշաբթի օրը իր Telegram ալիքում հայտնել է տարածաշրջանի նահանգապետ Ռոման Բուսարգինը։
«Ցավոք, հրդեհի մարման արդյունքում կա երկու զոհ՝ ԱԻՆ հրշեջ ծառայության աշխատակիցներ: Նաև մեկ մասնագետ հոսպիտալացվել է: Առողջապահության նախարարին հանձնարարվել է բժշկական օգնության ցուցաբերումը պահել հատուկ վերահսկողության տակ»,- գրել է նահանգապետը:
Նրա խոսքով՝ ամբողջ օրվա ընթացքում Էնգելսում հրդեհի վայրում օդի նմուշներ են վերցնում Ռոսպոտրեբնադզորի վարչության մասնագետները: Աղտոտող նյութերի գերազանցում չի արձանագրվել:
Նախորդ օրը Բուսարգինը հայտնել էր Սարատովի և Էնգելսի վրա ԱԹՍ-ների հարձակման, Էնգելսի վրա դրոնների ոչնչացման և քաղաքում արդյունաբերական օբյեկտի վրա բեկորների ընկնելու մասին: Նա նշել էր, որ նախնական տվյալներով՝ հարձակման ժամանակ ոչ ոք չի տուժել: ԱԹՍ-ի հարձակման հետևանքով հրդեհ բռնկված ձեռնարկությունում գործում է օպերատիվ շտաբ:

Режим чрезвычайной ситуации введен в городе Энгельс (Саратовская область), где произошло возгорание на территории промышленного предприятия после атаки БПЛА, сообщает «Интерфакс».
«В связи с увеличением площади возгорания на промышленном предприятии, которое подверглось атаке БПЛА, в Энгельсе будет введен режим чрезвычайной ситуации», - сообщил в среду в своем Telegram-канале губернатор региона Роман Бусаргин.
«К сожалению, в результате ликвидации есть двое погибших - сотрудники пожарной службы МЧС. Также один специалист госпитализирован в больницу. Министру здравоохранения поручено держать оказание медицинской помощи на особом контроле», - написал губернатор.
По его словам, на протяжении всего дня в Энгельсе в районе возгорания пробы воздуха берут специалисты управления Роспотребнадзора. Превышения загрязняющих веществ не зафиксировано.
Накануне Бусаргин сообщил об атаке БПЛА на Саратов и Энгельс, уничтожении дронов над Энгельсом и попадании обломков на промышленный объект в городе. Он отметил, что, по предварительной информации, во время атаки никто не пострадал. Оперативный штаб развернут на предприятии, где произошло возгорание из-за атаки БПЛА.