Հայաստանի զավթման ադրբեջանական իշխանության ծրագիրն արդեն երկրորդ անգամ Հառիճավանքը ներկայացնում է ադրբեջանական ժառանգություն։ Այս մասին գրել է ՀՀ մարդու իրավունքների նախկին պաշտպան Արման Թաթոյանը։
«Ադրբեջանական իշխանական հեռուստաընկերությունը Հայաստանի Շիրակի մարզի Հառիճավանք վանական համալիրը պատմական փաստերի կեղծումով ներկայացնում է՝ որպես «Արևմտյան Ադրբեջանի» մշակույթի մաս։
Այս տեսանյութում Հառիճավանքը ներկայացվում է՝ որպես ալբանական կրոնական, մշակութային ժառանգություն։ Փորձ է արվում հերքելու հայերի՝ որպես առաջին քրիստոնյա ազգ լինելը։
Տեսանյութը հայերի դեմ ռասիստական և թշնամանքի ադրբեջանական պետական քարոզի մաս է, որով հետևողական կեղծիքներով ստեղծվում են Հայաստանի նկատմամբ ագրեսիայի հիմքեր։
Հառիճավանքը Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու վանական համալիրներից է, հիմնադրվել է վաղ միջնադարում և պատմականորեն եղել է ոչ միայն հայոց հոգևոր կենտրոն, այլև կրթական և մշակութային կարևոր օջախ»,- գրել է նա:

В рамках программы властей Азербайджана по захвату Армении уже во второй раз Аричаванк представляется как азербайджанское наследие. Об этом написал на своей странице в «Facebook» экс-омбудсмен Армении Арман Татоян.
«Азербайджанская провластная телекомпания представляет монастырский комплекс Аричаванк в Ширакской области Армении как часть культуры «Западного Азербайджана», фальсифицируя исторические факты. В видеоматериале Аричаванк представляется как албанское религиозное и культурное наследие. Предпринимается попытка опровергнуть тот факт, что армяне были первой христианской нацией.
Видеоматериал является частью азербайджанской государственной пропаганды расизма и враждебности по отношению к армянам, которая посредством последовательных фальсификаций создает основы для агрессии против Армении.
Аричаванк – один из монастырских комплексов Армянской апостольской церкви, основанный в раннем средневековье и исторически являющийся не только духовным центром армян, но и важным образовательным и культурным центром».