ԱՄՆ նորընտիր նախագահ Դոնալդ Թրամփին, ամենայն հավանականությամբ, չի հաջողվի արագորեն վերջ տալ ուկրաինական հակամարտությունը։ Նման կարծիք է հայտնել Ֆիննական միջազգային հարաբերությունների ինստիտուտի ռուսագիտության ծրագրի տնօրեն Արկադի Մոշեսը՝ 19FortyFive տեղեկատվական պորտալի համար նախատեսված հոդվածում։
Նա նշում է, որ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի վրա Թրամփի ճնշումն արդյունք չի տա, քանի որ Մոսկվան լավ է հիշում նրա առաջին նախագահական ժամկետը և Ռուսաստանի հետ հարաբերությունները վատթարացնելու նրա քայլերը, ինչպես Կիևին Javelin հրթիռների մատակարարումը։
Մոշեսն ընդգծում է, որ պատժամիջոցների ճնշումը նույնպես չի աշխատի, քանի որ Մոսկվային ուկրաինական հակամարտության ժամանակ հաջողվել է հարմարվել տնտեսական ճնշմանը, մինչդեռ պատժամիջոցների ուժեղացումն ավելի մեծ վնաս կհասցնի հենց ԱՄՆ տնտեսությանը։
Վերլուծաբանը նշում է, որ Բիլ Քլինթոնից ի վեր ԱՄՆ-ի յուրաքանչյուր նախագահ փորձել է «վերագործարկել» հարաբերությունները Ռուսաստանի հետ, սակայն իրենց ժամկետների վերջում երկու երկրների հարաբերություններն ավելի վատն էին, քան սկզբում, ուստի Մոսկվան «կարգավորման» խոստումները որպես վստահելի չի ընկալում։
Ինչպես Թրամփն ընդգծել է հունվարի 7-ին Ֆլորիդայի Վեսթ Փալմ Բիչի մերձակայքում գտնվող Մար-ա-Լագոյի նստավայրում կայացած մամուլի ասուլիսում, նա ակնկալում է իր բանակցությունները Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ, որոնք ներառում են Ուկրաինայի հակամարտության կարգավորումը տեղի կունենա շատ ավելի վաղ, քան երդմնակալությունից վեց ամիս անց: Թրամփը նաև խոստովանել է, որ «միշտ հասկացողություն է եղել», որ Ուկրաինան չի կարող լինել ՆԱՏՕ-ի անդամ։ ԱՄՆ հաջորդ առաջնորդը ուկրաինական ճգնաժամն անվանել է «[ԱՄՆ ներկայիս նախագահ Ջո] Բայդենի ֆիասկո» և զգուշացրել է հակամարտության հետագա լուրջ սրման սպառնալիքի մասին։

Избранный президент США Дональд Трамп скорее всего не сможет быстро прекратить украинский конфликт. Такое мнение высказал директор программы российских исследований в Финском институте международных отношений Аркадий Мошес в статье для информационного портала 19FortyFive.
Он заявил, что давление на президента России Владимира Путина со стороны Трампа не принесет плодов, так как в Москве хорошо помнят его первый президентский срок и его шаги к обострению отношений с Россией, такие как поставки Киеву комплексов Javelin.
Мошес подчеркнул, что санкционное давление также не сработает, так как Москва за время украинского конфликта успела адаптироваться к экономическому давлению, усиление же санкций нанесет больший вред экономики самих США.
Аналитик отметил, что каждый президент США, начиная с Билла Клинтона, пытался «перезагрузить» отношения с Россией, но в конце срока отношения между двумя государствами были хуже, чем в начале, поэтому Москва не воспринимает обещания «нормализации» как заслуживающие доверия.
Как подчеркнул Трамп 7 января на пресс-конференции в своей резиденции Мар-а-Лаго у города Уэст-Палм-Бич (штат Флорида), он рассчитывает, что его переговоры с президентом России Владимиром Путиным, посвященные в том числе урегулированию конфликта на Украине, состоятся гораздо раньше, чем через полгода после инаугурации. Кроме того, Трамп признал, что «было понимание всегда», что Украина не может быть членом НАТО. Следующий руководитель американской администрации назвал украинский кризис «фиаско [действующего президента США Джо] Байдена» и предупредил об угрозе дальнейшей серьезной эскалации конфликта.