Վերջին երկու տարվա ընթացքում Հայաստանում ապամոնտաժվել է 60 պոտենցիալ վտանգավոր գազալցակայան և վառելիքի պահեստ։ Այս մասին հունվարի 10-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարեց քաղաքաշինության, տեխնիկական և հրդեհային անվտանգության տեսչական մարմնի ղեկավար Գարեգին Խաչատրյանը։
Նրա խոսքով, վերջին տարիներին տեխնիկական և հրդեհային անվտանգության ոլորտում վերահսկողությունը զգալիորեն ավելացել է։ 2024 թվականին անցկացվել է ավելի քան 2300 ստուգում, որոնց արդյունքում հայտնաբերվել է ավելի քան 4500 խախտում։
Խաչատրյանը հիշեցրեց, որ նախորդ տարվանից սկսած խոշոր մանրածախ օբյեկտներում ստուգումները կշարունակվեն 2024 թվականին։ Խախտումների հայտնաբերման դեպքում օբյեկտների գործունեությունը դադարեցվել է մինչև դրանց վերացումը։ Տեսչական մարմնի ղեկավարի խոսքով՝ վերացվել են խախտումների ավելի քան 95 տոկոսը։
2024 թվականին ստուգումներ են իրականացվել գազալցակայաններում և պահեստներում, ինչի արդյունքում դադարեցվել է 120 օբյեկտ, ապամոնտաժվել՝ 27-ը։ Երկու տարվա ընթացքում շուրջ 230 նման օբյեկտներ դադարեցրել են իրենց գործունեությունը, մոտ 60-ն ապամոնտաժվել է։
Ընդամենը երկու տարվա ընթացքում 800 վտանգավոր արդյունաբերական օբյեկտներ դադարեցին իրենց գոյությունը։ Խախտումները ներառում են բնակելի թաղամասերի վերգետնյա ջրամբարները, գազալցակայանների տեղադրումը անմիջապես տների, դպրոցների, մանկապարտեզների կողքին, հիդրանտների բացակայությունը և այլն։ Առևտրի կենտրոններում ամենատարածված խախտումներն են էլեկտրական լարերի հետ կապված խնդիրները, հրդեհաշիջման կամ նախազգուշացման համակարգի բացակայությունը և ելքերի անբավարար քանակը։
Անցած մեկ տարվա ընթացքում տեսչական մարմնի կողմից ընդունվել է ավելի քան 2 մլրդ դրամի 8600 վարչական ակտ, իսկ բյուջե է մուտքագրվել ավելի քան 4000 մլն դրամ։

За два года в Армении демонтированы 60 потенциально опасных заправочных станций и складов топлива. Об этом сообщил руководитель инспекционного органа по градостроительству, технической и пожарной безопасности Гарегин Хачатрян на пресс-конференции 10 января.
По его словам, в последние годы значительно усилился контроль в сфере технической и пожарной безопасности. В 2024 г проведено более 2300 проверок, по итогам выявлено более 4500 нарушений.
Хачатрян напомнил, что в 2024 г продолжились начавшиеся в предыдущем году проверки на крупных торговых объектах. В случае выявления нарушений деятельность объектов прекращалась до их устранения. По словам главы инспекционного органа, более 95 процентов нарушений устранены.
В 2024 г проведены проверки на газозаправочных и бензозаправочных станциях и складах, по итогам 120 объектов прекратили работу, а 27 демонтированы. За два года около 230 таких объектов прекратили деятельность, около 60 демонтированы.
Всего за два года болен 800 опасных производственных объектов прекратили существование. Нарушением являются надземные резервуары в жилых кварталах, нахождение заправочных станций непосредственно рядом с домами, школами садиками, отсутствие гидрантов и так далее. В ТЦ наиболее частые нарушения проблемы с монтажом электропроводки, отсутствие системы пожаротушения или оповещения, недостаточное количество выходов.
Более инспекционным органом за ушедший год принято 8600 административных актов на сумму более 2 млрд драмов, в бюджет поступило более 4000 млн драмов.