Հունվարի 10-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Հարավային Կովկասի և Վրաստանում ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Մագդալենա Գրոնոյի հետ։ Այդ մասին հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ-ից:
Զրուցակիցները քննարկել են ՀՀ-ԵՄ գործընկերության օրակարգի հարցերի լայն շրջանակ: Անդրադարձ է կատարվել նախորդ տարվա ընթացքում արձանագրված հաջողություններին, գործընկերության նոր օրակարգի մշակման ուղղությամբ քննարկումների ընթացքին և առաջիկա ծրագրերին: Անդրադառնալով «ԵՄ-ին ՀՀ անդամակցելու գործընթացի մեկնարկի մասին» օրինագծին՝ նախարար Միրզոյանը նշել է, որ ՀՀ Կառավարության կողմից երեկ տրված դրական եզրակացությունը համահունչ է ԵՄ և անդամ պետությունների հետ ՀՀ փոխգործակցության խորացման դինամիկային և ՀՀ քաղաքացիների եվրոպական ձգտումներին:
Արարատ Միրզոյանը և Մագդալենա Գրոնոն մտքեր են փոխանակել գործընկերության հետագա ընդլայնման հեռանկարների շուրջ՝ հաշվի առնելով առկա գործիքակազմի միջոցով ընձեռվող հնարավորությունները: Ի թիվս այլ մեխանիզմների՝ ընդգծել է Հայաստանում ԵՄ քաղաքացիական առաքելության գործունեության կարևորությունը:
Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել նաև Հարավային Կովկասում անվտանգային իրավիճակին, առկա մարտահրավերներին և դրանց արդյունավետ հաղթահարման ուղղությամբ անհրաժեշտ քայլերին: Նախարար Միրզոյանն ընդգծել է, որ հարևանների հետ հարաբերությունների կարգավորման և տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման տեսլականին համահունչ ՀՀ Կառավարությունը ջանքեր է գործադրում փոխադարձ ընդունելի լուծումների հասնելու և երկարատև կայունություն ապահովելու ուղղությամբ: Այդ համատեքստում ՀՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը ներկայացրել է Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների կարգավորման վերաբերյալ պայմանագրի վերջնականացման, ինչպես նաև տարածաշրջանային հաղորդակցությունների ապաշրջափակման նպատակով ՀՀ-ի կողմից ներկայացված առաջարկությունները: Անդրադարձ է կատարվել նաև հումանիտար հարցերի:

Minister of Foreign Affairs of Armenia Ararat Mirzoyan on Friday met with Magdalena Grono, the European Union (EU) Special Representative for the South Caucasus and the crisis in Georgia, informs the Ministry of Foreign Affairs of Armenia.
The interlocutors discussed a wide range of matters on the Armenia-EU partnership agenda. They addressed the achievements recorded during the previous year, the progress of discussions on developing a new partnership agenda, and upcoming activities. Referring to the draft bill “On the launch of the process of Armenia’s accession to the EU,” FM Mirzoyan noted that the positive conclusion given by the Government of Armenia Thursday was in line with the dynamics of deepening cooperation between Armenia and the EU and its member states, as well as with the European aspirations of Armenia’s citizens.
Ararat Mirzoyan and Magdalena Grono exchanged views on the prospects for further broadening of the partnership, taking into account the opportunities provided through the existing tools. Among other mechanisms, the importance of the functioning of the EU civilian monitoring mission in Armenia was emphasized.
At the meeting, the security situation in the South Caucasus, current challenges, and necessary steps towards effectively addressing them were touched upon as well. FM Mirzoyan emphasized that in line with the vision of normalization of relations with neighbors and establishment of peace in the region, the Government of Armenia is making efforts to reach mutually acceptable solutions and ensure lasting stability. In this context, foreign minister of Armenia presented Armenia's proposals aimed at finalization of the treaty on normalization of the relations with Azerbaijan, as well as the proposals aimed at the unblocking of regional communications. Humanitarian issues were touched upon, too.