Իրանի ճանապարհների և քաղաքաշինության նախարար Ֆարզանե Սադեղն ասել է, որ երկիրը աշխատում է Թուրքիայի հետ՝ հասնելու վառելիքի հարկի շուրջ վեճերի պատճառով երկու երկրների սահմանին մնացած բեռնատարների խնդրի մշտական լուծմանը։ Այս մասին հայտնում է Mehrnews-ը։
«Մենք ինտենսիվ բանակցություններ ենք վարում այս հարցն ամբողջությամբ և հիմնովին լուծելու համար»,- հավելել է նա։
Սադեղը նշել է, որ Իրանի և Թուրքիայի միջև վառելիքի հարկի վեճը լուծելու բանակցությունները վերջին օրերին ձգձգվել են, քանի որ բանակցություններն ընթացել են մի քանի ուղղություններով՝ երկու երկրների տրանսպորտի գերատեսչությունների և արտաքին գործերի նախարարությունների միջև:
Ավելի քան հազար իրանական բեռնատարներ արգելափակվել են Թուրքիայի հետ սահմանին դեկտեմբերի 29-ից ի վեր, երբ երկիրը հայտարարեց, որ դադարեցնում է իրանական մեքենաների համար վառելիքի հարկային արտոնությունները: Սա վրդովմունք է առաջացրել բեռնատարների վարորդների շրջանում, ովքեր ասում են, որ իրենք չեն կարող իրենց թույլ տալ վճարել վառելիքի հարկը, որը համարժեք է Թուրքիայի սպառման հատուկ հարկի 155%-ին:
Թուրքական իշխանությունները հայտարարել են, որ նոր միջոցը պատասխան է Իրանի կողմից արտասահմանյան բեռնատարներից վառելիքի հարկեր գանձելուն:
Իրանը հակադարձել է վառելիքի հարկման թուրքական նոր քաղաքականությանը՝ հունվարի 3-ից դադարեցնելով թուրքական բեռնատարներին վառելիքի մատակարարումը։

Министр дорог и городского развития Ирана Фарзане Садег заявил, что страна работает с Турцией над достижением постоянного решения проблемы грузовиков, застрявших на границе между двумя странами из-за споров по налогу на топливо. Об этом сообщает Mehrnews.
«Мы ведем интенсивные переговоры, чтобы полностью и кардинально решить этот вопрос», — добавил он.
Садег отметил, что переговоры по урегулированию спора о налоге на топливо между Ираном и Турцией в последние дни затянулись, поскольку переговоры велись по нескольким направлениям между транспортными ведомствами и министерствами иностранных дел двух стран.
Более тысячи иранских грузовиков застряли на границе с Турцией с 29 декабря, когда страна объявила об отмене освобождения от налога на топливо для иранских транспортных средств. Это вызвало возмущение среди водителей грузовиков, которые говорят, что не могут позволить себе платить налог на топливо, эквивалентный 155% от специального налога на потребление Турции
Турецкие власти заявили, что новая мера является ответом на взимание Ираном топливного сбора с иностранных грузовиков.
Иран принял ответные меры в связи с новой политикой Турции в отношении налога на топливо, прекратив поставки топлива турецким грузовикам с 3 января.