Հայ դատի Ամերիկայի հանձնախումբն սկսել է համագաղութային արշավ՝ կոչ անելով ԱՄՆ Արտահանման-ներմուծման բանկին (EXIM) մերժել 100 միլիոն դոլարի ֆինանսական երաշխիքը ադրբեջանական Silk Way Airlines-ին՝ Boeing բեռնատար ինքնաթիռներ ձեռք բերելու համար։
ՀՅԴ Բյուրոյի Հայ դատի կենտրոնական գրասենյակից NEWS.am-ին հայտնում են, որ ըստ հանձնախմբի՝ այս ֆինանսավորումը հնարավորություն կտա Ալիևի ռեժիմին ձեռք բերել երկակի նշանակության ինքնաթիռներ՝ հեշտացնելով զենքի անօրինական մատակարարումը դեպի Ադրբեջան․ մի երկիր, որը լայնորեն դատապարտված է Արցախի հայ բնակչության դեմ իր ցեղասպան քաղաքականության և Հայաստանի Հանրապետության դեմ շարունակվող ագրեսիայի համար։
2025թ․ հունվարի 10-ին EXIM բանկը հայտարարել է, որ ստացել է Boeing-ի հայտը 100 միլիոն դոլարը գերազանցող վարկի վերջնական պարտավորության համար: Այս առաջարկի վերաբերյալ հանրային մեկնաբանությունները կարող են ներկայացվել մինչև 2025թ․ փետրվարի 7-ը, ինչից հետո EXIM-ի տնօրենների խորհուրդը կքննարկի հայտը բավարարելու դիմումը:
Հայ դատի Ամերիկայի հանձնախմբի էլեկտրոնային հարթակը՝ www.anca.org/exim, հնարավորություն է հանդես գալու այս գործարքի դեմ։
Ըստ Հայ դատի հանձնախմբի՝ նմանատիպ ինքնաթիռների տրամադրումն Ադրբեջանին խախտում է ամերիկյան օրենսդրությունը, այդ թվում երկակի նշանակության արտադրանքների արտահանման մասով, խաթարում է տարածաշրջանային խաղաղության ջանքերին և Ադրբեջանին հավելյալ ռազմական առավելության հնարավորություն է տալիս։
Silk Way Airlines-ը, որը սերտորեն կապված է Ալիևի վարչակարգի հետ, ներգրավված է եղել բազմաթիվ միջազգային հետաքննություններում, այդ թվում՝ Կազմակերպված հանցավորության և կոռուպցիայի հաղորդման նախագծի (OCCRP) կողմից՝ ապօրինի զենքեր տեղափոխելու համար, որոնք օգտագործվել են Արցախի վրա Ադրբեջանի հարձակումներում: Freedom House-ի և այլ վերահսկող կազմակերպությունների կողմից վավերագրված այս գործողությունները ցույց են տալիս Ադրբեջանի մտադրությունը՝ համակարգված կերպով ջնջել հայկական ժառանգությունն ու ներկայությունը տարածաշրջանում:

Комитет «Ай Дата» Америки начал кампанию, призвав Экспортно-импортный банк США (EXIM) отклонить финансовую гарантию в размере 100 млн. долларов азербайджанской компании Silk Way Airlines для закупки грузовых самолетов Boeing.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в центральном офисе «Ай дата» Бюро АРФД, данное финансирование позволит режиму Алиева приобрести самолеты двойного назначения, что облегчит незаконные поставки оружия в Азербайджан - в страну, которая широко осуждается за свою политику геноцида в отношении армянского населения Арцаха и продолжающуюся агрессию против Республики Армения.
Банк EXIM 10 января 2025 года объявил о том, что получил заявку Boeing для окончательного обязательства по части кредита, превышающего сумму в 100 млн. долларов. Общественные комментарии по этому предложению можно представить до 7 февраля 2025 года, после чего Совет директоров EXIM рассмотрит заявку.
Электронная платформа Комитета «Ай дата» Америки www.anca.org/exim - возможность выступить против данной сделки.
Согласно «Ай дату», поставка таких самолетов Азербайджану нарушает законодательство США, в том числе по части экспорта продукции двойного назначения, подрывает региональные мирные усилия, и предоставляет Баку дополнительное военное преимущество.
Компания Silk Way Airlines, тесно связанная с режимом Алиева, была замешана в многочисленных международных расследованиях, в том числе проводимых OCCRP, в связи с транспортировкой незаконного оружия, которое использовалось при нападениях Азербайджана на Арцах.