Իրանի ռազմածովային ուժերի հրամանատար կոնտրադմիրալ Շահրամ Իրանին հայտնել է, որ տեղի մասնագետների կողմից մշակված «Zagros» եզակի կործանիչը շուտով կմիանա ռազմածովային ուժերին և կուղեւորվի նավարկության, հայտնում է Mehr-ը։
«Այս շաբաթ «Զագրոս» կոչվող եզակի ռազմանավը, (որը մշակվել է) իրանական գիտելիքների ու հնարավորությունների օգտագործմամբ և (ունի) տարբերվող հատկություններ, կգործարկվի տարածաշրջանում», - ասել է Իրանին:
Նրա խոսքով, ռազմածովային ուժերի նորագույն և ամենաարդիական կործանիչը նախատեսված է ինչպես մարտական, այնպես էլ հետախուզական առաջադրանքների համար, հաղորդում է Press TV-ն։
Իրանին նաև ասել է, որ երկրի ամենամեծ ռազմական կենտրոնը կբացվի այս շաբաթ ռազմավարական Ջասկի շրջանում՝ հավելելով, որ այն կներառի հատուկ նավահանգիստներ՝ հագեցած ժամանակակից սարքավորումներով:

Iranian Navy Commander Rear Admiral Shahram Irani says Zagros, a “unique” domestically-developed destroyer, is set to join the force and start sailing soon, Mehr reports.
“This week, a unique military vessel called Zagros, [which is developed] with Iranian knowledge and capabilities and [enjoys] distinctive features, will be launched into the water to start operating in the region,” Irani said.
The Zagros destroyer is the newest and the most state-of-the-art destroyer in the Iranian Navy and is designed for both combat and intelligence missions, according to Press TV.
Irani noted that the country’s largest military hub will be opened in the strategic area of Jask this week, adding that it encompasses specialized dock posts featuring the most advanced equipment.