Միջազգային վարկանիշային «Moody`s» գործակալությունը Բելգիայի  ինքնիշխան երկարաժամկետ վարկային վարկանիշը նվազեցրել է երկու աստիճանով` «Аа1» մակարդակից իջեցնելով մինչեւ «Аа3»:
Ինչպես հաղորդել է «Bloomberg»-ը, կարճաժամկետ վարկանիշը հաստատվել է Prime-1 մակարդակով: Բոլոր վարկանիշներով կանխատեսումները բացասական են գնահատվում:
«Moody`s»-ում հայտարարել են, որ Բելգիայի վարկունակությունը նվազել է փոխառությունների աճող ծախսերի պատճառով, ինչպես նաեւ նոր փոխառու միջոցների ներգրավման անհրաժեշտությամբ` ֆինանսական կազմակերպությունների միջեւ վստահության նավազման պայմաններում:  Պետբյուջեի վրա լրացուցիչ բեռը վկայում է բանկային համակարգի կայունացման համար միջոցներ հատկացնելու անհրաժեշտության մասին:
Այս կապակցությամբ «Bloomberg»-ը հաղորդում է, թե «Moody`s»-ը որոշել էր նման քայլի գնալ այն բանից հետո, երբ նոյեմբերի  25-ին մեկ այլ վարկանիշային գործակալություն` «Standard and Poor`s»-ը, մեկ աստիճանով նվազեցրել էր Բելգիայի վարկային վարկանիշը` մինչեւ Aa մակարդակ: իսկ «Fitch» գործակալությունն  իր հերթին Բելգիայի վարկանիշը սահմանել էր  «AA +»` հնարավոր նվազեցման հայտով:

Международное рейтинговое агентство Moody`s понизило долгосрочный суверенный кредитный рейтинг Бельгии в местной и иностранной валюте на две ступени, опустив его с уровня Аа1 до Аа3.
Как передает «Полит.ру» со ссылкой на Bloomberg, краткосрочный рейтинг подтвержден на уровне Prime-1. Прогноз по всем рейтингам оценивается как «негативный».
В Moody`s заявили, что оценка кредитоспособности Бельгии была понижена из-за возрастающих расходов по займам и необходимости привлечения новых заемных средств в условиях сокращения доверия между финансовыми организациям. Дополнительную нагрузку на государственный бюджет оказывает необходимость выделения средств на стабилизацию банковского сектора.
Как отмечает в этой связи Bloomberg, Moody`s пошло на данный шаг после того, как 25 ноября другое крупнейшее рейтинговое агентство Standard and Poor`s понизило кредитный рейтинг Бельгии на одну ступень до AA. Агентство Fitch в свою очередь 16 декабря поставило долгосрочный суверенный рейтинг Бельгии AA + в заявку на возможное понижение.