2011-ին Հայաստանի ներքաղաքական կյանքի ամենամեծ ձեռքբերումը իրական մրցակցության դրսեւորումն է: Այդ մասին NEWS.am–ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարել է քաղաքագետ Սերգեյ Մինասյանը:
«Հայաստանում թե’ իշխանական եւ թե’ ընդդիմադիր ճամբարում կոնսոլիդացիայի բացակայությունը վկայում է այն մասին, որ մրցակցային պայքար գոյություն ունի եւ իշխանական ձեւաչափով եւ ընդդիմության ներսում: Մի կողմից ծանրակշիռ գործոն կա` Հայ ազգային կոնգրես: Պակաս կարեւոր չեն նաեւ քաղաքական մյուս ուժերը, ովքեր պայքարում են գլխավոր ընդդիմության տեղը զբաղեցնելու համար»,-ասել է փորձագետը:
Մինասյանի կարծիքով, ավելի սուր պայքար է սկսում իշխող կոալիցիայի ներսում, ինչպես նաեւ Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության խմբավորումների հարաբերություններում, որն իրականում միասնական չէ: ՀՀԿ-ում կան հետաքրքրությունների տարբեր ոլորտներ, խմբեր եւ եթե կարելի է այդպես ասել` նախակուսակցություններ, եւ դրա վկայությունը խոսնակի եւ փոխխոսնակի ընտրությունների արդյունքներն են:
Ինչ վերաբերվում է 2012-ի խորհրդարանական ընտրություններին, ապա քաղաքագետը նշել է, որ դա կլինի հետաքրքիր ակտիվ կամպանիա, որը հավանաբար կուղեկցվի քաղաքական սկանդալային գործընթացներով, ինչը բնորոշ է իշխանության համար իրական մրցակցային պայքարի մշակույթ ունեցող երկրի համար: «Ես ենթադրում եմ, որ տեղի կունենա քաղաքական դաշտի ապաօլիգարխացում»,-եզրափակել է Սերգեյ Մինասյանը:

YEREVAN. - For 2011 the main domestic political achievement for Armenia is the presence of real competition, political scientist Sergey Minasyan stated during an interview to Armenian News-NEWS.am.
“The absence of any consolidation in the governing and the opposition forces prove that there is real competition among governing forces and among opposition forces as well. At one side there is a significant factor - Armenian National Congress. Also there are other not less significant opposition forces fighting to become main opposition player,” the expert said.
According to Minasyan, another competition is beginning among the governing coalition members. There is also competition among groups in ruling Republican Party of Armenia (RPA) itself. There are different interest areas inside the RPA and the elections of parliament speaker and vice-parliament speaker showed that.
Talking about the parliamentary elections of 2012 the political scientist mentioned that it will be an interesting and active campaign, sometimes with scandalous political processes which are peculiar for a country with a real competition for power.