2011-ին Հայաստանի ներքաղաքական կյանքի ամենամեծ ձեռքբերումը իրական մրցակցության դրսեւորումն է: Այդ մասին NEWS.am–ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարել է քաղաքագետ Սերգեյ Մինասյանը:
«Հայաստանում թե’ իշխանական եւ թե’ ընդդիմադիր ճամբարում կոնսոլիդացիայի բացակայությունը վկայում է այն մասին, որ մրցակցային պայքար գոյություն ունի եւ իշխանական ձեւաչափով եւ ընդդիմության ներսում: Մի կողմից ծանրակշիռ գործոն կա` Հայ ազգային կոնգրես: Պակաս կարեւոր չեն նաեւ քաղաքական մյուս ուժերը, ովքեր պայքարում են գլխավոր ընդդիմության տեղը զբաղեցնելու համար»,-ասել է փորձագետը:
Մինասյանի կարծիքով, ավելի սուր պայքար է սկսում իշխող կոալիցիայի ներսում, ինչպես նաեւ Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության խմբավորումների հարաբերություններում, որն իրականում միասնական չէ: ՀՀԿ-ում կան հետաքրքրությունների տարբեր ոլորտներ, խմբեր եւ եթե կարելի է այդպես ասել` նախակուսակցություններ, եւ դրա վկայությունը խոսնակի եւ փոխխոսնակի ընտրությունների արդյունքներն են:
Ինչ վերաբերվում է 2012-ի խորհրդարանական ընտրություններին, ապա քաղաքագետը նշել է, որ դա կլինի հետաքրքիր ակտիվ կամպանիա, որը հավանաբար կուղեկցվի քաղաքական սկանդալային գործընթացներով, ինչը բնորոշ է իշխանության համար իրական մրցակցային պայքարի մշակույթ ունեցող երկրի համար: «Ես ենթադրում եմ, որ տեղի կունենա քաղաքական դաշտի ապաօլիգարխացում»,-եզրափակել է Սերգեյ Մինասյանը:

Главным результатом внутриполитической жизни Армении в 2011 году является проявление реальной конкуренции. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении - NEWS.am заявил политолог Сергей Минасян.
«Отсутствие в Армении некой консолидации как во властном, так и оппозиционном лагере свидетельствует о том, что существует конкретная борьба и в формате власти, и внутри самой оппозиции. С одной стороны, есть весомый фактор - Армянский национальный конгресс. Также не менее значимы другие политические силы, которые борются за место главной оппозиционной», - сказал эксперт.
По мнению Минасяна, менее серьезная борьба начинается внутри правящей коалиции, а также во взаимоотношениях группировок в самой Республиканской партии Армении, которая в реальности не является единой. В РПА действуют различные сферы интересов, группы и, если можно так сказать, протопартии, и свидетельством тому стали итоги выборов на должность спикера и вице-спикера парламента страны.
Касаясь  предстоящих в 2012 году парламентских выборов, политолог  отметил, что это будет активная интересная кампания, иногда со скандальными политическими процессами, свойственными стране с реальной конкурентной борьбой за власть. «Я предполагаю, что будет происходить деолигархизация политического поля», - заключил Сергей Минасян.