Եթե Հայաստանում ընտրությունները չանցկացվեն անհրաժեշտ մակարդակով, բոլոր ժողովրդավարական չափանիշներին համապատասխան, ապա վերջին շրջանում արտաքին քաղաքական դաշտում ձեւավորված իմիջը մի վայրկյանում կվերանա: Այդ մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ հարցազրույցում հայտարարեց ԵԽԽՎ-ում հայկական պատվիրակության անդամ, Ազգային ժողովի` «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանը` պատասխանելով այն հարցին, թե կան նախադրյալներ 2012-ին երկրում խաղաղ եւ թափանցիկ խորհրդարանական ընտրություններ անցկացնելու համար:
«Եթե անկեղծ խոսենք, ներկա պահին կան միայն հավաստիացումներ, որ ընտրությունները պետք է անցկացվեն ազատ, արդար եւ թափանցիկ: Կարող եմ միայն մի բան ասել. մենք պետք է անենք ամեն ինչ, որ այդ հավաստիացումները կյանքի կոչվեն: Որովհետեւ եթե մենք անհրաժեշտ մակարդակով ընտրություններ չանցկացնենք` համապատասխան բոլոր ժողովրդավարական չափանիշների, ապա հավաստիացնում եմ. վերջին շրջանում արտաքին քաղաքական դաշտում ձեւավորված իմիջը մի վայրկյանում կվերանա: Այդ մասին հստակորեն հայտարարել են միջազգային հեղինակավոր կառույցները: Ես անձամբ եմ զրուցել Եվրախորհրդարանի նախագահի, Եվրոպայի Խորհրդի գլխավոր քարտուղարի, եվրոպական կառույցների այլ պատասխանատու անձանց հետ եւ կարող եմ ասել, որ նրանք երբեք այսքան ուշադիր չեն եղել Հայաստանի ընտրությունների հարցում, ինչպես առաջիկա խորհրդարանական ընտրությունների նկատմամբ»,-նշել է իշխող կոալիցիայի պատգամավորը:
Զոհրաբյանի խոսքով, խորհրդարանական ընտրությունները լուրջ փորձություն են լինելու Հայաստանի համար երկրի ժողովրդավարացման գործում: Նա նաեւ կարծիք է հայտնել, որ անցել են ժամանակները, երբ դրա բացթողումը մենք վերագրում էինք «մանկական» «անցումային» ժողովրդավարությանը. «Մենք արդեն 20-ամյա պատմությամբ պետություն ենք, եւ պարտավոր ենք այնպիսի ընտրություններ անցկացնել, որ միջազգային կառույցների գնահատականներում, ի վերջո, տեղ չգտնվի «գրեթե համապատասխանում էին» միջազգային չափանիշներին որակավորմանը»:
Մեկնաբանելով ընդդիմության հայտարարությունն այն մասին, որ «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունը նախընտրական պայքարում օգտագործում է վարչական եւ բարեգործական ռեսուրսները, Զոհրաբյանը ասել է. «Բնականաբար, ընդդիմության գլխավոր զենքերից մեկը քննադատությունն է` հասցեագրված կոալիցիայի մյուս կուսակցություններին: Ինչ վերաբերվում է մեզ, ապա մենք հստակ հայտարարել ենք. «Բարգավաճ Հայաստան»-ը չի իրականացնում որեւէ բարեգործական ծրագիր: Այդ ծրագրերը բացառապես իրականացնում է «Գագիկ Ծառուկյան» բարեգործական հիմնադրամը: Դեռեւս մեր երկրում կան սոցիալական լուրջ խնդիրներ, հասարակության անապահով խավեր, որոնց խնդիրները պետությունը չի կարողանում ամբողջությամբ լուծել, հիմնադրամը եւ Գագիկ Ծառուկյանը անձամբ են զբաղվելու բարեգործությամբ, անկախ այն բանից, թե դա ինչպես է գնահատվելու»:
Զոհրաբյանը հավաստիացրել է, որ կուսակցությունը երբեք էլ չի փորձել քաղաքական դիվիդենտներ շահել հիմնադրամի բարեգործական գործունեությունից: Իսկ վերջինս միշտ էլ զբաղվել է բարեգործությամբ, անկախ այն բանից նախընտրական շրջան է, թե ոչ:

Если выборы в Армении не будут проведены на должном уровне, в соответствии со всеми демократическими стандартами, то ее имидж, сформировавшийся на внешнеполитической арене в последний период, исчезнет в один миг. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении -NEWS.am заявила член армянской делегации в ПАСЕ, депутат Национального Собрания от партии «Процветающая Армения» Наира Зограбян, отвечая на вопрос о том, есть ли предпосылки для проведения в стране справедливых и прозрачных парламентских выборов 2012 года.
«На данный момент, если говорить искренне, есть лишь заверения о том, что выборы должны пройти свободно, справедливо и прозрачно. Но могу сказать одно: мы должны сделать все, чтобы эти заверения претворились в жизнь. Потому что, если мы не проведем выборы на должном уровне, в соответствии со всеми демократическими стандартами, то уверяю: имидж Армении, сформировавшийся на внешнеполитической арене в последний период, в один миг исчезнет. Об этом было ясно заявлено авторитетными международными организациями. Я сама лично беседовала с председателем Европарламента, генсеком СЕ, другими ответственными представителями европейских структур, и могу сказать, что никогда прежде они не были столь внимательны к выборам в Армении, как к предстоящим парламентским выборам», - отметила депутат от правящей коалиции.
По словам Зограбян, парламентские выборы будут для Армении серьезнейшим испытанием в вопросе демократизации страны. Она также выразила мнение, что прошли времена, когда все упущения мы списывали на  «младенческую», «транзитную» демократию: «Мы уже государство с 20-летней историей, и обязаны провести такие выборы, чтобы в оценке международных структур, наконец, не нашлось места формулировке «почти соответствовали» международным стандартам».
Комментируя заявления оппозиции о том, что партия «Процветающая Армения» в предвыборной борьбе использует административный и благотворительный ресурсы, Зограбян сказала: «Естественно, одним из орудий арсенала оппозиции является критика, и оппозиция упрекает не только партию «Процветающая Армения». Такое же обвинение оппозиция адресует другим партиям коалиции. Что касается нас, то мы четко заявили: «Процветающая Армения» не осуществляет какие-либо благотворительные программы. Их осуществляет исключительно благотворительный фонд «Гагик Царукян». Пока в нашей стране есть серьезнейшие социальные проблемы, необеспеченные слои населения, проблемы которых государство не может полностью решить, фонд и Гагик Царукян лично будут заниматься благотворительностью независимо от того, как это будет расценено».
Зограбян заверила, что партия никогда не пыталась получить политические дивиденды от благотворительной деятельности фонда. А последний занимался благотворительностью всегда, независимо от того - идет предвыборный период или нет.