ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հերթական անգամ Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկիին մեղադրել է լայնամասշտաբ պատերազմ թույլ տալու մեջ, քանի որ Ռուսաստանի հետ, իբր, կարող էր «գործարք» կնքվել ։ Այս մասին Թրամփն ասել է Fox News-ին տված հարցազրույցում։
Թրամփը հայտարարել է, որ այժմ Վլադիմիր Զելենսկին ցանկանում է վերջ տալ պատերազմին։ Սակայն, ըստ ԱՄՆ նախագահի, «նա նաև չպետք է թույլ տար, որ դա տեղի ունենար»։
«Գիտեք, նա հրեշտակ չէ։ Նա երբեք չպետք է թույլ տար, որ այս պատերազմը տեղի ունենար։ Նախ, նա պայքարում է շատ ավելի մեծ ուժի դեմ, շատ ավելի մեծ... Երկու բան եղավ՝ նրանք (ուկրաինացիները) քաջ էին, բայց մենք նրանց միլիարդավոր դոլարներ տվեցինք։ Միացյալ Նահանգները տվել է երկու հարյուր միլիարդ դոլար ավելի, քան Եվրոպան», - ասել է Դոնալդ Թրամփը: Մինչդեռ ԵՄ ԱԳ նախարար Կայա Կալլասը հերքում է Թրամփի գնահատականը։
ԱՄՆ նախագահը կարծում է, որ լայնամասշտաբ ներխուժում չէր լինի, եթե համաձայնություն ձեռք բերվեր Ռուսաստանի հետ։
«Զելենսկին կռվում էր շատ ավելի մեծ ուժով, շատ ավելի մեծ, շատ ավելի հզոր: Նա չպետք է դա աներ, քանի որ մենք կարող էինք պայմանավորվել: Ես կարող էի այդքան հեշտությամբ գործարք կնքել: Եվ Զելենսկին որոշեց, որ «ես կռվելու եմ»։ Ռուսաստանն ունի 30 հազարանոց տանկային բանակ։ Զելենսկին գործնականում ոչ մի (տանկեր) չուներ։ Հետո սկսեցինք տեխնիկա լցնել, լցնել, լցնել, լցնել, լցնել: Նրանք համարձակություն ունեցան օգտագործելու տեխնիկան։ Բայց, ի վերջո, այս պատերազմը պետք է լուծվի»,- ասել է Դոնալդ Թրամփը։
Նա նաև կրկնել է իր նախկին սպառնալիքը, որ եթե Ռուսաստանը քայլեր չձեռնարկի «այս պատերազմը շուտով կարգավորելու համար», ԱՄՆ-ը «զանգվածային մաքսատուրքեր» և «խոշոր պատժամիջոցներ» կսահմանի։

Президент США Дональд Трамп в очередной раз обвинил президента Украины Владимира Зеленского в том, что он не должен был допустить полномасштабной войны, потому что с Россией якобы можно было заключить «сделку». Об этом Трамп сказал в интервью Fox News.
Трамп сказал, что сейчас Владимир Зеленский хочет завершить войну. Однако, по словам президента США, «он также не должен был позволить этому произойти».
«Вы знаете, он не ангел. Он никогда не должен был позволить произойти этой войне. Прежде всего, он борется с гораздо большей силой, гораздо большей... Две вещи произошли: они (украинцы) были смелыми, но мы дали им миллиарды долларов. Соединенные Штаты дали на двести миллиардов долларов больше, чем Европа», – сказал Дональд Трамп. Между тем, глава дипломатии ЕС Кая Каллас отрицает такую оценку Трампа.
Президент США считает, что полномасштабного вторжения не произошло бы, если бы с Россией договорились.
«Зеленский боролся с гораздо большей силой, гораздо большей, гораздо более мощной. Он не должен был этого делать, потому что мы могли бы заключить соглашение. Я бы мог заключить сделку так легко. А Зеленский решил, что «я буду воевать». Россия имеет 30-тысячную армию танков. У Зеленского не было практически ни одного (танка). Потом мы начали вливать оборудование, вливать, вливать, вливать, вливать. У них была смелость использовать оборудование. Но в конце концов эту войну надо урегулировать», – заявил Дональд Трамп.
Он также повторил свою предыдущую угрозу, что если Россия не предпримет шагов для «урегулирования этой войны в ближайшее время», США введут «массивные тарифы» и «большие санкции».