ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը մտադիր է Մերձավոր Արևելքում իր հատուկ բանագնաց Սթիվեն Վիտկոֆին նշանակել Իրանի հետ դիվանագիտական ​​շփումների պատասխանատու։ Այս մասին հայտնում է Axios պորտալը՝ հղում անելով աղբյուրներին։
Պորտալը գրում է, որ Իրանի հետ հարաբերությունների վրա աշխատելու համար հատուկ բանագնաց նշանակելու Թրամփի որոշումը վկայում է նախագահի՝ իրանական միջուկային նոր համաձայնագիրը կնքելու ցանկության մասին՝ նախքան հանրապետության վրա ճնշման ռազմական մեթոդները դիտարկելը։
Վիտկոֆը կարևոր դեր է խաղացել Իսրայելի և պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ շարժման միջև հրադադարի և պատանդների փոխանակման միջնորդության մեջ, նշում են աղբյուրները:
Ըստ Axios-ի՝ հունվարի 13-ին Ժնևում կայացած Իրանի և «եվրոպական եռյակի» երկրների (Մեծ Բրիտանիա, Գերմանիա և Ֆրանսիա) բանակցությունների երրորդ փուլի ընթացքում Իրանը պատրաստակամություն է հայտնել վերսկսել միջուկային համաձայնագրի շուրջ բանակցությունները, սակայն ոչ 2015 թվականի համաձայնագրի պայմաններով։

Президент США Дональд Трамп планирует назначить своего спецпосланника на Ближнем Востоке Стивена Уиткоффа ответственным за дипломатические контакты с Ираном. Об этом сообщил портал Axios со ссылкой на источники.
Портал пишет, что решение Трампа поручить спецпосланнику работать над отношениями с Ираном свидетельствует о желании президента заключить новую иранскую ядерную сделку, прежде чем рассматривать военные методы давления на республику.
По словам источников, Уиткофф сыграл решающую роль в заключении соглашения о прекращении огня и обмене заложниками между Израилем и палестинским движением ХАМАС.
По данным Axios, в ходе третьего раунда переговоров между Ираном и странами «европейской тройки» (Великобритания, Германия и Франция), который прошел в Женеве 13 января, Иран выразил готовность возобновить переговоры по ядерной сделке, однако не на условиях соглашения 2015 года.