Ստամբուլի դատախազությունը նոր հետաքննություն է սկսել թուրքական մեգապոլիսի քաղաքապետ Էքրեմ Իմամօղլուի նկատմամբ, ով ներկայացնում է ընդդիմադիր Ժողովրդահանրապետական կուսակցությունը (CHP): Այս մասին վարչությունը հայտարարել է քաղաքապետի ասուլիսից կես ժամ անց, որը դարձել է հետաքննության պատճառ, հայտնում է Sözdzhu հեռուստաալիքը։
Հետաքննությունը սկսվել է տեղի քրեական օրենսգրքի «Հետաքննության, փորձագետի կամ վկայի վրա ծառայողական պարտականություններ կատարելիս ազդելու» հոդվածով։ Ստամբուլի վերահսկիչ մարմինը դրա պատճառը համարել է Իմամօղլուի խոսքերը «գնված փորձագետի» կողմից CHP-ի և տեղական ինքնակառավարման մարմիններում նրա ներկայացուցիչների վերաբերյալ կեղծ զեկույցներ պատրաստելու մասին։
Անցյալ շաբաթ Իմամօղլուն հետաքննության է ենթարկվել Ստամբուլի գլխավոր դատախազի և նրա ընտանիքի հասցեին արված մեկնաբանությունների համար։ Ստամբուլի քաղաքապետը 2022 թվականի դեկտեմբերի վերջին դատապարտվել է երկու տարի յոթ ամսվա ազատազրկման՝ Թուրքիայի Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի անդամներին վիրավորելու մեղադրանքով, դատավճիռը, որը բողոքարկվել է և գտնվում է Վերաքննիչ դատարանում։
Իմամօղլուն Ստամբուլի քաղաքապետարանը ղեկավարում է 2019 թվականից՝ անցած մարտին ՏԻՄ ընտրություններում վերընտրվելով այդ պաշտոնում։ CHP-ն, որը նա ներկայացնում է, Թուրքիայի 600-տեղանոց խորհրդարանի մեծությամբ երկրորդ կուսակցությունն է՝ 128 մանդատով:

Прокуратура Стамбула начала новое расследование в отношении мэра турецкого мегаполиса Экрема Имамоглу, представляющего оппозиционную Народно-республиканскую партию (НРП). Об этом ведомство объявило спустя полчаса после того, как мэр провел пресс-конференцию, ставшую причиной для разбирательства, отмечает телеканал «Сёзджу».
Расследование начато по статье местного уголовного кодекса «Оказание воздействия на следствие, эксперта или свидетеля, находящегося при исполнении служебных обязанностей». Поводом для него в надзорном ведомстве Стамбула посчитали слова Имамоглу о подготовке «купленным экспертом» сфальсифицированных докладов в отношении НРП и ее представителей в местных органах власти.
На прошлой неделе в отношении Имамоглу было возбуждено расследование из-за его высказываний в адрес генпрокурора Стамбула и его семьи. Стамбульский мэр в конце декабря 2022 года получил два года и семь месяцев лишения свободы по обвинению в оскорблении членов Центризбиркома Турции, приговор был обжалован и находится на рассмотрении в апелляционном суде.
Имамоглу возглавляет мэрию Стамбула с 2019 года, повторно избран на этот пост в марте прошлого года на выборах в местные органы власти. НРП, которую он представляет, является второй по численности партией в 600-местном парламенте Турции, располагая 128 мандатами.