Թուրքիան դիվանագիտական ջանքեր է գործադրում Եվրամիության հետ էներգետիկ բանակցությունները վերսկսելու համար՝ ակնկալելով բնական գազի հիմնական մատակարար դառնալու հեռանկարն այն բանից հետո, երբ նախորդ բանակցությունները Կիպրոսի հետ լարվածության պատճառով խափանվեցին:
Politico-ին տված հարցազրույցում ԵՄ-ում Թուրքիայի դեսպան Ֆարուք Քայմաքչին ասել է, որ էներգետիկ համագործակցությունը կլինի օրակարգի առաջին տեղում՝ որպես հարաբերությունների պլանավորված ջերմացման մաս, որը կներառի առևտրային բանակցություններ և քաղաքական համագործակցություն Արևելյան Եվրոպայում և Մերձավոր Արևելքում պատերազմների վերաբերյալ:
Այս քայլը տեղի է ունենում այն ժամանակ, երբ ԵՄ անդամ երկրները, ինչպես Հունգարիան և Սլովակիան, ռուսական գազին այլընտրանքներ են փնտրում այն բանից հետո, երբ տարանցիկ գործարքը, որը թույլ էր տալիս նրանց ներկրել ուկրաինական մատակարարումները, ավարտվել էր այս տարվա սկզբին:
«Մենք Հարավային գազային միջանցք ունենք», - ասել է Քայմաքչին: «Մենք ունենք 18 միլիարդ խորանարդ մետր գազ, հիմնականում Ադրբեջանից, և այն հեշտությամբ կարող ենք ընդլայնել այն՝ միացնելով միջերկրածովյան գազին։ Մեր դերն այնտեղ է, մեր ներուժն՝ այնտեղ»։
Սակայն, Թուրքիայի և ԵՄ-ի միջև էներգետիկ առևտրի բարձր մակարդակի բանակցությունները կասեցվել են 2019 թվականին, և դաշինքի առաջնորդները հայտարարել են, որ «առայժմ» հանդիպումներ չեն կայանա Անկարայի և անդամ երկրի՝ Կիպրոսի միջև Միջերկրական ծովում գազի հորատման իրավունքների շուրջ վեճի պատճառով։

Turkey is launching a diplomatic effort to restart energy negotiations with the European Union (EU), eyeing the prospect of becoming a major supplier of natural gas, after previous discussions were derailed by tensions with Cyprus, Politico reports.
In an interview with Politico, Turkey's EU ambassador, Faruk Kaymakci, said that energy cooperation would be put front and center on its agenda, as part of a planned thawing of relations that will include trade talks and political cooperation on wars in Eastern Europe and the Middle East.
The push comes as EU member countries like Hungary and Slovakia search for alternatives to Russian gas after a transit deal that allowed them to import supplies via Ukraine came to an end at the beginning of the year.
"We have the Southern Gas Corridor," said Kaymakci. "We have 18 billion cubic meters of gas, coming mainly from Azerbaijan — and we can easily expand this, connecting it to Mediterranean gas. Our role is there, our potential is there.”
However, high-level talks over energy trade between Turkey and the EU were suspended in 2019, with the bloc's leaders saying no meetings would be held "for the time being" over a dispute between Ankara and member country Cyprus over gas drilling rights in the Mediterranean.