ԵՄ խորհուրդը ևս 2 տարով երկարաձգել է Հայաստանում ԵՄ քաղաքացիական առաքելության մանդատը։ Հայաստանում ԵՄ առաքելության X-ի էջում նշվում է, որ առաքելույթունը կգործի մինչև մինչև 2027թ․ փետրվարի 19-ը։
«Առաքելության մանդատային խնդիրները մնում են անփոփոխ. ԵՄ առաքելությունը Հայաստանում կմնա անզեն քաղաքացիական առաքելություն: Մենք հպարտ ենք, որ հավատարիմ ենք մնում տարածաշրջանում խաղաղությանն ու կայունությանը»,-նշված է հաղորդագրության մեջ։
Նշվում է, որ առաքելության ղեկավար Մարկուս Ռիտերը միացել է Մարտունու պարեկային խմբին և հետևել Հայաստանի կողմից Հայաստան-Ադրբեջան սահմանի այդ հատվածում տիրող իրավիճակին։
«Շնորհակալ ենք տեղի գյուղացիներին սուրճի և հյուրընկալության համար։  Հայաստանում ԵՄ քաղաքացիական առաքելությունը հպարտ է համայնքի նկատմամբ վստահության համար և հավատարիմ կմնա տարածաշրջանի անվտանգությանը»,-նշել է Մարկուս Ռիտերը։

Today, the Council adopted a decision extending the mandate of the European Union Mission in Armenia (EUMA) for two more years, until 19 February 2027. This is stated in a statement posted on the microblog of the EU Mission to Armenia on the X network.
“The mandated tasks of the mission remain unchanged – EUMA is and will remain an unarmed civilian mission. We are proud to remain committed to peace and stability in the region,” the statement reads.
It is noted that the head of the mission, Markus Ritter, joined the Martuni patrol group and monitored the situation on this section of the Armenian-Azerbaijani border from the RA side.
“Thank you to the local villagers for the coffee and hospitality. The EU Mission to Armenia is proud of the community's trust and will continue to remain committed to the security process in the region,” Ritter said.