ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտնել է, որ ինքը եւ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը շուտով կարող են խոսել եւ հայտարարել ուկրաինական հակամարտությունը դադարեցնելու համար կարեւոր մի ինչ-որ բանի մասին:
«Մենք կխոսենք, եւ ես կարծում եմ, որ մենք, հավանաբար, ինչ-որ կարեւոր բան կանենք»,- ասել է Թրամփը լրագրողներին Սպիտակ տանը։ «Մենք ցանկանում ենք վերջ տալ այս պատերազմին»։
Նա ավելացրել է, որ իր վարչակազմն արդեն «լուրջ քննարկումներ է ունեցել այս պատերազմի մասին»՝ փորձելով վերջ տալ դրան։ «Սա պարզապես անիմաստ իրավիճակ է, եւ այն պետք է դադարեցվի»:
Թրամփը չի ասել, թե ով է իր վարչակազմից շփվել ռուսների հետ, բայց հավաստիացրել է, որ կողմերն «արդեն խոսում են»։
Անցած շաբաթ Թրամփը հայտնել էր, որ կցանկանար անհապաղ հանդիպել Պուտինի հետ, որպեսզի հրադադարի հասնեն Ուկրաինայի պատերազմում։ Դատելով նրանից, թե ինչ է նա լսել, Պուտինը կցանկանար հանդիպել իր հետ, ասել է նա։

US President Donald Trump says he and Russian President Vladimir Putin may soon talk and announce something significant to end the conflict in Ukraine.
“We're going to talk and, I think, probably do something significant,” Trump told reporters at the White House. - We want to end this war.”
He added that his administration has already had “very serious discussions about this war” in an effort to end it. “It's just a senseless situation, and it has to end.”
Trump did not say who in his administration has been in contact with the Russians but insists the sides are “already talking.”
Last week, Trump said he wanted to meet with Putin immediately to seek an end to the war in Ukraine. From what he has heard, Putin would like to meet with him, he said.