Մենք աշխատում ենք Հայաստանում հեծանվավազքի պրոֆեսիոնալ մրցաշար կազմակերպելու ուղղությամբ։ Այս մասին, փետրվարի 5-ին, Միջազգային կրոնական ազատության 5-րդ գագաթնաժողովի շրջանակներում նշել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Գուցե անունը լինի «Tour d'Armenia»։ Դրա կազմակերպումը ժամանակ կպահանջի և գուցե մի քանի տարի: Այդ իսկ պատճառով մենք որոշեցինք այս տարի կազմակերպել սիրողական հեծանվավազք Հայաստանի հարավից դեպի հյուսիս:
Ես բոլորիդ հրավիրում եմ մասնակցելու, և դա շատ լավ հնարավորություն կլինի տեսնելու Հայաստանի Հանրապետության գեղատեսիլ բնությունը: Մենք կցանկանայինք բոլորիդ տեսնել մեր երկրում»,-ասաց նա:

We are working on organizing a professional cycling tournament in Armenia. This was noted by Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan on Wednesday within the framework of the 5th annual International Religious Freedom Summit in Washington, D.C.
Maybe the name will be “Tour d'Armenia,” but its organization will take time and maybe several years. That is why they have decided to hold an amateur cycling race from the south to the north of Armenia this year, Pashinyan said.
The premier invited everyone to participate in it, said it will be a great opportunity to see the beautiful nature of Armenia, and noted that they would like to see everyone in Armenia.