Իրանն այժմ գիտության տարբեր ոլորտներում, ինչպիսիք են նանոտեխնոլոգիաները, կենսատեխնոլոգիաները, առաջատար երկրների շարքին է դասվում. Ներկայումս Իրանի բուհերում սովորում են ավելի քան 3,2 մլն ուսանող, որոնցից 50,2 տոկոսը կանայք են: Այս մասին, այսօր՝ փետրվարի 6-ին, լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նշեց Հայաստանում Իրանի դեսպան Մեհդի Սոբհանին:
Սա, նրա խոսքով վկայում է Իրանի տնտեսության մեջ կանանց ազդեցին ներգրավվածության եւ գենդերային հավասարակշռության մասին:«Համալսարանների պրոֆեսորադասախոսական կազմի 40 տոկոսը եւ երկրի ուսուցչական կազմի 60 տոկոսը կանայք են:
Անցած 4 տարիներին Իրանի մարդկային զարգացման ինդեքսը շարունակաբար աճել է, Իրանի տնտեսությունը զարգացրել է իր առանցքային ենթակառուցվածքները, ինչպիսիք են ճանապարհները, առողջապահությունը, կրթությունը, հաղորդակցությունը:
Իրանում մոտ 10 հազար գիտելիքահենք  ընկերություն է գործում: Գիտական հոդվածների հրապարակման առումով բարելավել է Իրանի համաշխարհային վարկանիշը գիտության եւ տեխնոլոգիաների ոլորտներում: Որոշ ոլորտներում Իրանը տեղ է զբաղեցնում աշխարհի 10 լավագույն երկրների շարքում:
Իրանցի երիտասարդ գիտնականները վերջին տարիներին կարողացել են երկրի ուղեծիր ուղարկել առնվազն 10 հայրենական արբանյակներ»,- ասաց դեսպանը:

В настоящее время Иран входит в число ведущих стран по части различных сфер науки, таких как нанотехнологии и биотехнологии. В настоящее время в иранских вузах учатся свыше 3,2 млн. студентов, из которых 50,2% – женщины. Об этом заявил на встрече с журналистами 6 февраля Чрезвычайный и полномочный посол Ирана в Армении Мехди Собхани.
По его словам, это свидетельствует об активной вовлеченности женщин в экономику ИРИ и гендерном балансе. «40% профессорско-преподавательского состава университетов и 60% учительского состава страны – женщины. За прошедшие 4 года индекс человеческого развития ИРИ непрерывно рос, а иранская экономика развила свои ключевые инфраструктуры, такие как дороги, здравоохранение, образование и коммуникации. В Иране действуют около 10000 наукоемких компаний. В плане научных статей Иран улучшил свой всемирный рейтинг в сферах науки и технологий. В некоторых областях Иран входит в десятку лучших стран мира. За последние годы молодым иранским ученым удалось вывести на орбиту не менее 10 отечественных спутников», - отметил  Собхани.