Հունվարի 19-ին Թուրքիային արտահանձնված երկու անձինք Հայաստան մուտք էին գործել 2023 թվականի նոյեմբերի 22-ին Բագրատաշենի անցակետով։ «Ազատություն»-ը դատական տեղեկատվական հարթակից պարզել է, որ Էրջան Յըլմազն ու Իբրահիմ Քայմակը սահմանը հատել են՝ ներկայանալով որպես Բուլղարիայի քաղաքացիներ ու ներկայացնելով կեղծ փաստաթղթեր։
Ընդ որում՝ «Դատալեքս»-ից պարզ է դառնում, որ նրանց սահմանն ապօրինի հատելուն օժանդակել է Հայաստանի քաղաքացի։ Արմեն Մկրտչյանը, ըստ գործում առկա տվյալների, կեղծ փաստաթղթերն անձամբ է տարել Վրաստան, որ Յըլմազն ու Քայմակը Հայաստան մուտք գործեն։
Մկրտչյանին դատարանը վերջնական պատիժ է նշանակել 3 միլիոն դրամի տուգանք։ Իսկ Էրջան Յըլմազի ու Իբրահիմ Քայմակի համար դատարանը 11 ամսով ազատազրկում է սահմանել՝ պետական սահմանն ապօրինի հատելու ու փաստաթղթեր կեղծելու համար։ Նրանք մինչ վճռի հրապարակումն արդեն մեկ ամիս ազատազրկման մեջ են եղել։ Դատարանի որոշման մեջ նշված է, որ Յըլմազն ու Քայմակը վտարվում են Թուրքիայի Հանրապետություն, Հայաստան նրանց մուտքն արգելվում է 10 տարով:
Ըստ Թուրքիայի ներքին գործերի նախարարության՝ Էրջան Յըլմազը հետախուզման մեջ է եղել 15 տարի, նրան ձերբակալելու ավելի քան 40, իսկ 6 տարի հետախուզման մեջ գտնվող Քայմակին՝ 10 օրդեր է ներկայացված եղել։ Ըստ թուրք իրավապահների՝ Յըլմազը հանցավոր կազմակերպության առաջնորդ է, իսկ Քայմակը՝ կազմակերպության անդամ։

The two men who were extradited from Armenia to Turkey on January 19 had entered Armenia on November 22, 2023 through Armenia’s Bagratashen checkpoint on the Georgian border.
The RFE/RL Armenian service has learned from Armenia’s judicial information platform, DataLex, that Ercan Yilmaz and Ibrahim Kaymak had crossed the aforesaid border by posing as Bulgarian citizens and presenting false documents.
Moreover, an Armenian citizen by the name of Armen Mkrtchyan had assisted them in crossing the Armenian border illegally. According to the information in the case, Mkrtchyan personally took the false documents to Georgia so that Yilmaz and Kaymak could enter Armenia.
The Armenian court had imposed a fine of 3 million drams on Armen Mkrtchyan. Also, the court had sentenced Ercan Yilmaz and Ibrahim Kaymak to 11 months in prison for illegally crossing the Armenian state border and forging documents. They had already been in prison for a month before this verdict was announced. The court's decision stated that Yilmaz and Kaymak will be extradited to Turkey and their entry into Armenia is prohibited for 10 years.
According to the Turkish Ministry of Internal Affairs, Ercan Yilmaz has been wanted for 15 years, with more than 40 arrest warrants issued for him, while Kaymak, who has been wanted for 6 years, has 10 warrants. According to Turkish law enforcement, Yilmaz is the leader of a criminal organization, and Kaymak is a member of this organization.