Հունվարի 19-ին Թուրքիային արտահանձնված երկու անձինք Հայաստան մուտք էին գործել 2023 թվականի նոյեմբերի 22-ին Բագրատաշենի անցակետով։ «Ազատություն»-ը դատական տեղեկատվական հարթակից պարզել է, որ Էրջան Յըլմազն ու Իբրահիմ Քայմակը սահմանը հատել են՝ ներկայանալով որպես Բուլղարիայի քաղաքացիներ ու ներկայացնելով կեղծ փաստաթղթեր։
Ընդ որում՝ «Դատալեքս»-ից պարզ է դառնում, որ նրանց սահմանն ապօրինի հատելուն օժանդակել է Հայաստանի քաղաքացի։ Արմեն Մկրտչյանը, ըստ գործում առկա տվյալների, կեղծ փաստաթղթերն անձամբ է տարել Վրաստան, որ Յըլմազն ու Քայմակը Հայաստան մուտք գործեն։
Մկրտչյանին դատարանը վերջնական պատիժ է նշանակել 3 միլիոն դրամի տուգանք։ Իսկ Էրջան Յըլմազի ու Իբրահիմ Քայմակի համար դատարանը 11 ամսով ազատազրկում է սահմանել՝ պետական սահմանն ապօրինի հատելու ու փաստաթղթեր կեղծելու համար։ Նրանք մինչ վճռի հրապարակումն արդեն մեկ ամիս ազատազրկման մեջ են եղել։ Դատարանի որոշման մեջ նշված է, որ Յըլմազն ու Քայմակը վտարվում են Թուրքիայի Հանրապետություն, Հայաստան նրանց մուտքն արգելվում է 10 տարով:
Ըստ Թուրքիայի ներքին գործերի նախարարության՝ Էրջան Յըլմազը հետախուզման մեջ է եղել 15 տարի, նրան ձերբակալելու ավելի քան 40, իսկ 6 տարի հետախուզման մեջ գտնվող Քայմակին՝ 10 օրդեր է ներկայացված եղել։ Ըստ թուրք իրավապահների՝ Յըլմազը հանցավոր կազմակերպության առաջնորդ է, իսկ Քայմակը՝ կազմակերպության անդամ։

Двое лиц, экстрадированных в Турцию 19 января, въехали на территорию Армении 22 ноября 2023 года через контрольно-пропускной пункт «Баграташен».
Как сообщили радиостанции «Свобода» из Судебной информационной платформы, Причем Эрджан Йылмаз и Ибрагим Каймак пересекли границу, представившись гражданами Болгарии и предъявив поддельные документы.
Причем в деле незаконного пересечения границы последним помог гражданин Армении. Согласно данным, имеющимся в деле, Армен Мкртчян лично отвез в Грузию поддельные документы, чтобы Йылмаз и Каймак смогли въехать в РА.
Суд назначил Мкртчяну окончательное наказание в виде штрафа в размере 3 млн. драмов, а Эркана Йылмаза и Ибрагима Каймака приговорил к 11 месяцам лишения свободы за незаконное пересечение государственной границы и подделку документов. До обнародования вердикта они месяц находились в местах лишения свободы. В решении суда говорится, что Йылмаз и Каймак экстрадируются в Турцию, им запрещен въезд в Армению сроком на 10 лет.
По данным МВД Турции, Йылмаз был 15 лет в розыске, на его задержание выдано свыше 40 ордеров, а на Каймака, который находится в розыске 6 лет, выдано 10 ордеров. По данным турецких правоохранителей, Йылмаз является лидером преступной организации, а Каймак - членом данной организации.