Այսօր՝ փետրվարի 6-ին, ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության Էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջանների քննչական բաժնի քննիչը միջնորդություն է ներկայացրել Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարան, որպեսզի դատարանը որպես խափանման միջոց երկամսյա կալանքի որոշում կայացնի Լիտվայի Հանրապետության քաղաքացի 36-ամյա Լուկաս Ռևինսկասի, ՌԴ քաղաքացիներ 20-ամյա Գեորգի Րադգինի, 20-ամյա Սավելիյ Բիրյուկովի, 27-ամյա Նիկիտա Վոլչենկովի, 19-ամյա Ստեփան Սայի նկատմամբ, ովքեր բռնվել էին Հայաստանի սահմանում՝ Բագատաշենի անցակետից, երբ փորձել էին լքել ՀՀ տարածքը:
Նրանք կասկածվում էին խուլիգանություն կատարելու մեջ:
Ինչպես հայտնում է ֆոտոլրագրող Գագիկ Շամշյանը, դատարանը բավարարել է քննիչի միջնորդությունը և նշած 5 անձինք կալանավորվել և դատարանից տեղափոխվել են ՀՀ արդարադատության նախարարության քրեակատարողական ծառայության համապատասխան հիմնարկ:
Ինչպես ավելի վաղ հայտնել էր ֆոտոլրագրողը, փետրվարի 3-ին Երևանի քաղաքապետարանի գործակարգավարական հերթական նիստի ժամանակ Կարեն Դեմիրճյանի անվան Երևանի մետրոպոլիտենի տնօրենի պաշտոնակատար Բաբկեն Սեդրակյանը քաղաքապետ Տ. Ավինյանին տեղեկացրել էր, որ փետրվարի 1-ին արտակարգ դեպք էր տեղի ունեցել Մետոպոլիտենում: Անհայտ անձինք «Սասունցի Դավիթ» կայարանից դեպի «Զորավար Անդրանիկ» երթևեկող գնացքն արտակարգ կանգառ էին արել, որի ժամանակ էլ քաղաքացին գնացքի միջից սեղմել էր արգելակման «Ստոպ» կոճակն ու արգելակել էր գնացքը:
Մինչ գնացքավարը դիսպետչերին հայտնել էր տեղի ունեցածի մասին, այդ ընթաքում բաց տարածքում 4-5 դիմակավորված անձինք անցել էին պատն ու սկսել գնացքի վրա գունավոր ներկերով ներկել:

Сегодня, 6 февраля, следователь следственного отдела адмистративных районов Эребуни и Нубарашен Еревана Следственного комитета Армении подал в городской Уголовный суд общей юрисдикции ходатайство об избрании меры пресечения в виде заключения под стражу сроком на два месяца в отношении 36-летнего гражданина Литвы Лукаса Ревинскаса, граждан России - 20-летнего Георгия Радгина, 20-летнего Савелия Бирюкова, 27-летнего Никиты Волченкова и 19-летнего Степана Сая, задержанных на контрольно-пропускном пункте Баграташен на границе с Арменией при попытке покинуть территорию республики.
Их подозревали в совершении хулиганства.
Как сообщает фотокорреспондент Гагик Шамшян, суд удовлетворил ходатайство следователя, и указанные пятеро лиц были арестованы и переведены из суда в соответствующее учреждение уголовно-исполнительной службы Министерства юстиции Республики Армения.
Как ранее сообщал фотожурналист, 3 февраля в ходе очередного административного заседания мэрии Еревана исполняющий обязанности директора Ереванского метрополитена имени Карена Демирчяна Бабкен Седракян на встрече с мэром Еревана Тиграном Авиняном сообщил, что 1 февраля в Метрополитене произошло чрезвычайное происшествие.
Неизвестные совершили экстренную остановку поезда, следовавшего от станции «Сасунци Давид» до станции «Зоравар Андраник»: гражданин, находившийся в вагоне, сорвал стоп-кран и остановил поезд․
Пока машинист поезда докладывал диспетчеру о происшествии, на открытой местности 4–5 человек в масках перелезли через стену и начали распылять цветную краску на поезд.