Ճապոնիան հավատարիմ է Ռուսաստանի հետ խաղաղության պայմանագրի կնքման քաղաքականությանը և ցավալի փաստ է համարում Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ավարտից 80 տարի անց նման փաստաթղթի բացակայությունը։ Այս մասին հայտարարել է Ճապոնիայի վարչապետ Շիգերու Իշիբան իր տեսաուղերձում, որը ցուցադրվել է «Հյուսիսային տարածքների վերադարձի ազգային հանրահավաքում», ինչպես Տոկիոյում են անվանում ռուսական Կուրիլյան կղզիների հարավային հատվածը, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը։ Կառավարության ղեկավարն այժմ այցով գտնվում է ԱՄՆ-ում։
«Ցավալի է, որ նույնիսկ հիմա՝ պատերազմի ավարտից 80 տարի անց, Հյուսիսային տարածքների հարցը չի լուծվել, և Ճապոնիայի և Ռուսաստանի միջև խաղաղության պայմանագիր չի կնքվել»,- ասել է նա։ «Կառավարությունը հանձնառու է լուծել չորս հյուսիսային կղզիների սեփականության հարցը և խաղաղ պայմանագիր կնքել», - ավելացրել է Իշիբան՝ կրկնելով նախկին պնդումները, որ «Ճապոնիայի և Ռուսաստանի միջև իրավիճակը շարունակում է բարդ մնալ»՝ կապված Ուկրաինայում հատուկ ռազմական գործողության հետ։
Ճապոնիայի կառավարության կողմից 1981 թվականին ընդունված որոշման համաձայն՝ փետրվարի 7-ին ամեն տարի անցկացվում են «Հյուսիսային տարածքների վերադարձի համար ազգային հանրահավաքներ»՝ ի հիշատակ 1855 թվականի այս օրը ստորագրված առաջին ռուս-ճապոնական պայմանագրի: Նման հանդիպումներին ավանդաբար մասնակցում են կառավարության ղեկավարը, նախարարները, իշխող և ընդդիմադիր կուսակցությունների երկու պալատների անդամները, ինչպես նաև Կուրիլյան կղզիների հարավային մասի նախկին բնակիչները։ Ծայրահեղ աջ խմբերը դա օգտագործում են որպես հակառուսական ցույցերի պատրվակ քաղաքի փողոցներում և ռուսական դեսպանատների առջև, որոնք գտնվում են ոստիկանական խստագույն պաշտպանության ներքո:
Մոսկվան և Տոկիոն բանակցություններ են վարում անցյալ դարի կեսերից՝ Երկրորդ համաշխարհային պատերազմից հետո խաղաղության համաձայնագրի մշակման նպատակով։ Դրա հիմնական խոչընդոտը մնում է Կուրիլյան կղզիների հարավային մասի նկատմամբ իրավունքների շուրջ տարաձայնությունները։ Պատերազմից հետո ամբողջ արշիպելագը ընդգրկվեց Խորհրդային Միության կազմում, սակայն Ճապոնիան վիճարկում է Իտուրուպի, Կունաշիրի, Շիկոտանի և մի խումբ փոքր անմարդաբնակ կղզիների սեփականությունը։ Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը բազմիցս ընդգծել է, որ այդ տարածքների նկատմամբ Ռուսաստանի ինքնիշխանությունը, որն ունի համապատասխան միջազգային իրավական հիմք, կասկածի ենթակա չէ։

Япония привержена политике заключения мирного договора с Россией и считает отсутствие такого документа спустя 80 лет после окончания Второй мировой войны прискорбным фактом. Об этом, как передает ТАСС, заявил японский премьер-министр Сигэру Исиба в своем видеообращении, показанном на «Общенациональном митинге за возвращение северных территорий», как в Токио называют южную часть российских Курильских островов. Сейчас глава правительства находится с визитом в США.
«Прискорбно, что даже сейчас, спустя 80 лет после окончания войны, вопрос о северных территориях не решен, а между Японией и Россией не заключен мирный договор», - сказал он. «Правительство привержено решению проблемы принадлежности четырех северных островов и заключению мирного договора», - добавил Исиба, повторив ранее звучавшие утверждения о том, что из-за специальной военной операции на Украине «ситуация в отношениях между Японией и Россией по-прежнему тяжелая».
В соответствии с принятым в 1981 году правительством Японии решением «Общенациональные митинги за возвращение северных территорий» проводятся ежегодно 7 февраля в память о подписанном в этот день в 1855 году первом русско-японском договоре. В таких собраниях традиционно принимают участие глава правительства, министры, депутаты обеих палат парламента от правящей и оппозиционных партий, а также бывшие жители южной части Курил. Ультраправые группы используют это как повод для антироссийских выступлений на улицах городов и перед представительствами РФ, которые полиция берет под усиленную охрану.
Москва и Токио с середины прошлого века проводили переговоры с целью выработки мирного соглашения по итогам Второй мировой войны. Основным препятствием на пути к этому остаются разногласия по поводу прав на южную часть Курил. После окончания войны весь архипелаг был включен в состав Советского Союза, однако Япония оспаривает принадлежность Итурупа, Кунашира, Шикотана и группы мелких необитаемых островов. МИД РФ неоднократно подчеркивал, что российский суверенитет над этими территориями, имеющий соответствующее международно-правовое оформление, не подлежит сомнению.