Աշխատանքային այցով Բելգիայում գտնվող ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը փետրվարի 7-ին հանդիպել է Բելգիայի Թագավորության Սենատի նախագահ Վալերի Դե Բուի հետ: Այս մասին հայտնում են ՀՀ ԱԺ–ից։
Նշվում է, որ հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են միջխորհրդարանական համագործակցությանը վերաբերող տարբեր հարցեր` անդրադարձ կատարելով նաեւ ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների խորացման բազմակողմ օրակարգին եւ Հայաստանի ժողովրդավարական բարեփոխումների թեմային:
DAV_7254.JPG (2.72 MB)
Ալեն Սիմոնյանը Բելգիայի Սենատի նախագահին է ներկայացրել Հայաստանի կառավարության նախաձեռնած «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը եւ դրա իրագործմամբ տարածաշրջանի երկրների համար ընձեռվող նոր հնարավորությունները:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են նաեւ Ադրբեջանում պահվող հայ գերիների խնդրին ու տարածաշրջանային հետաքրքրության այլ հարցերի:

Находящийся с рабочим визитом в Бельгии спикер Национального Собрания Армении Ален Симонян 7 февраля встретился с председателем Сената Бельгии Валери де Бу.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе НС республики, в ходе встречи стороны обсудили различные вопросы межпарламентского сотрудничества, затронув также многостороннюю повестку по углублению отношений Армения-ЕС и тему демократических реформ в Армении.
Симонян представила Бу инициированный правительством Армении проект «Перекресток мира» и новые возможности, которые предоставит странам региона его реализация.
Собеседники также затронули проблему армянских военнопленных, удерживаемых в Азербайджане, и другие вопросы, представляющие региональный интерес.