Մի քանի օր առաջ Վաշինգտոնում կայացած Նեթանյահու-Թրամփ հանդիպումը փաստեց իրանական կողմում առկա այն ռազմավարական ընկալումը, որ Իսրայելն առանց ԱՄՆ-ի լրջագույն աջակցության չի կարող դիտարկվել Իրանի ախոյան։ Այս մասին իր տելեգրամ ալիքում գրել է իրանագետ Վարդան Ոսկանյանը:
«Եթե մի կողմ թողնենք լրատվական և քարոզչական աղմուկը, ապա վաշինգտոնյան հանդիպման մեխն Իրանի մասով այն էր, որ նախագահ Թրամփի վարչակազմը որևէ ցանկություն չունի Իրանի դեմ պատերազմական գործողություններ սանձազերծելու և այս առումով «կանաչ լույս» չի տալու Նեթանյահուին։
Առկա բոլոր խնդիրների վերաբերյալ զարգացումներն, ըստ ամերիկյան կողմի դիրքորոշման, ընթանալու են բացառապես երկկողմ՝ Իրան-ԱՄՆ, ձևաչափով։
Թե ինչպիսի ընթացք կունենան դրանք, այլ խնդիր է, սակայն մի բան պարզ է՝ տեսանելի ապագայում սպասվում է ոչ թե պատերազմ, այլ երկկողմ տևական և ծանր դիվանագիտական աշխատանք»,- գրել է նա։

Состоявшаяся несколько дней назад встреча Нетаньяху и Трампа в Вашингтоне продемонстрировала стратегическое восприятие иранской стороны, согласно которому Израиль не может считаться врагом Ирана без серьезной поддержки США. Об этом в своем Telegram-канале написал иранист Вардан Восканян.
«Если оставить в стороне шум в СМИ и пропаганде, гвоздем встречи в Вашингтоне по Ирану было то, что администрация президента Трампа не имеет желания развязывать военные действия против Ирана и не даст Нетаньяху «зеленый свет» в этом отношении.
Судя по заявлению американской стороны, развитие всех имеющихся вопросов будет происходить исключительно в двустороннем, ирано-американском формате.
«Какой ход все это получит в дальнейшем — другой вопрос, но ясно одно: в обозримом будущем нас ждет не война, а длительная и сложная двусторонняя дипломатическая работа», — написал он.