ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Մայք Ուոլցը կիրակի օրը NBC News-ին ասել է, որ վարչակազմի բարձրաստիճան պաշտոնյաներն այս շաբաթ կհանդիպեն եվրոպացի պաշտոնյաների հետ՝ քննարկելու, թե ինչպես դադարեցնել Ուկրաինայի պատերազմը, այն սկսվելուց մոտ երեք տարի անց:
Ուոլցն ասել է, որ Ռուսաստանի տնտեսությունը «լավ վիճակում չէ», և որ Թրամփը «պատրաստ է հարկեր, մաքսատուրքեր և պատժամիջոցներ սահմանել Մոսկվայի նկատմամբ»՝ Պուտինին բանակցությունների սեղանի շուրջ նստեցնելու համար:
Բայց նա նաև ընդգծել է, որ Թրամփի վարչակազմը մտադիր է օգտագործել այս շաբաթ կայանալիք հանդիպումները՝ Ուկրաինային ԱՄՆ-ի որոշ օգնություն տրամադրելու վերսկսման շուրջ բանակցություններ սկսելու համար:
Ուոլցն ասել է, որ եվրոպացի դաշնակիցները ևս պետք է ավելի ակտիվ դեր խաղան ապագայում Ուկրաինային աջակցելու գործում:
«Մենք պետք է փոխհատուցենք այդ ծախսերը, և դա կլինի գործընկերություն ուկրաինացիների հետ՝ նրանց բնական պաշարների, նրանց նավթի ու գազի տեսանկյունից և մերը գնելու առումով, - ասել է Ուոցը:- Այդ բանակցությունները տեղի կունենան այս շաբաթ։ Եվ ես կարծում եմ, որ այստեղ հիմնարար սկզբունքն այն է, որ եվրոպացիները պետք է պատասխանատվություն ստանձնեն այս հակամարտության համար ապագայում: Նախագահ Թրամփը պատրաստվում է վերջ դնել դրան։
Ինչ վերաբերում է անվտանգության երաշխիքներին, ապա դա ամբողջությամբ կախված է եվրոպացիներից։ Փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը երկուշաբթի կմեկնի Փարիզ՝ արհեստական բանականության   գագաթնաժողովին, որտեղ հավաքվելու են կառավարական պաշտոնյաները, իսկ այս շաբաթվա վերջին կմասնակցի Մյունխենի անվտանգության համաժողովին, որտեղ Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին կգլխավորի մարտերից հոգնած երկրի պատվիրակությունը: Մյունխենում կլինեն նաև պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն, պաշտպանության նախարար Փիթ Հեգսեթը և Ուկրաինայի և Ռուսաստանի հարցերով Թրամփի հատուկ բանագնաց Քիթ Քելոգը»,- նշել է նա։

Советник президента США Дональда Трампа по национальной безопасности Майк Уолц в интервью NBC News заявил в воскресенье, что высшие должностные лица администрации встретятся с европейскими чиновниками на этой неделе для обсуждения того, как положить конец войне в Украине, спустя почти три года после начала войны.
Уолц сказал, что дела в российской экономике «идут неважно» и что Трамп «готов обложить Москву налогами, пошлинами и санкциями», чтобы усадить Путина за стол переговоров.
Но он также подчеркнул, что администрация Трампа намерена использовать предстоящие встречи на этой неделе, чтобы начать переговоры о возобновлении части помощи Соединенных Штатов Украине.
Уолц сказал, что европейским союзникам также необходимо будет играть более активную роль в поддержке Украины в будущем.
«Нам нужно окупить эти затраты, и это будет партнерство с украинцами с точки зрения их природных ресурсов, их нефти и газа, а также покупки наших, - сказал Уолц . - Эти переговоры состоятся на этой неделе. И я думаю, что основополагающий принцип здесь заключается в том, что европейцы должны взять на себя ответственность за этот конфликт в будущем. Президент Трамп собирается положить ему конец.
А что касается гарантий безопасности, то это полностью зависит от европейцев. Вице-президент Джей Ди Вэнс в понедельник прибудет в Париж на саммит по искусственному интеллекту, на котором соберутся правительственные чиновники, а позже на этой неделе отправится на Мюнхенскую конференцию по безопасности, где президент Украины Владимир Зеленский возглавит делегацию уставшей от сражений страны. Госсекретарь Марко Рубио, министр обороны Пит Хегсет и специальный посланник Трампа по Украине и России Кит Келлог также будут находиться в Мюнхене», - отметил он.