Արմենպրեսը հրապարակել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հոդվածը.
«Ադրբեջանի Հանրապետության պաշտոնական քարոզչությունը ավելի ու ավելի շատ է կենտրոնանում այն թեզի վրա, թե Հայաստանը սպառազինվում է, պատրաստվում է հարձակվել Ադրբեջանի վրա և հետևաբար Ադրբեջանը պաշտպանվելու, կանխարգելիչ միջոցներ ձեռնարկելու իրավունք ունի:
Եթե ավելի կարճ և ավելի պարզ վերարտադրենք ադրբեջանական քարոզչության այս թեզերը, ամեն ինչ հանգում է հետևյալին. Հայաստանը պատրաստվում է հարձակվել Ադրբեջանի վրա, հետևաբար ավելի լավ է Ադրբեջանը հարձակվի Հայաստանի վրա, որպես կանխարգելիչ միջոցառում:
Քարոզչական այս թեզերի ծագումնաբանության երկու տարբերակ կա. կամ Ադրբեջանը իրոք մտածում է, թե Հայաստանն իր վրա հարձակվելու մտադրություն ունի, կամ ինքը հարձակվելու մտադրություն ունի եւ փորձում է դա իրագործելու հիմքեր ձևավորել: Երկու դեպքում էլ բազային դրույթը Ադրբեջանի վրա հարձակվելու Հայաստանի մտադրության մասին Ադրբեջանի պնդումն է:
Արդյո՞ք Հայաստանը պատրաստվում է հարձակվել Ադրբեջանի վրա
Ցանկացած անաչառ դիտորդ կարող է փաստել, որ Հայաստանի Հանրապետության Կառավարությունն այս հարցում տարընթերցման ոչ մի տեղ չի թողել: Բազմիցս հայտարարել եմ, և հիմա էլ հարկ եմ համարում պարզաբանել, որ Հայաստանի Հանրապետությունը հավատարիմ է 2022թ. հոկտեմբերի 6-ին Պրահայում ձեռքբերված ռազմավարական պայմանավորվածությանը, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը Ալմա Աթայի հռչակագրի հիման վրա ճանաչում են միմյանց տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը:
Այսինքն, Հայաստանի Հանրապետությունը ճանաչում է Ադրբեջանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը Ադրբեջանական ԽՍՀ տարածքով, իսկ Ադրբեջանի Հանրապետությունը ճանաչում է Հայաստանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը Հայկական ԽՍՀ տարածքով:
Այս թեզը երկու պետություններում էլ արդեն դե յուրե ուժ է ստացել, քանի որ «Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև պետական սահմանի սահմանազատման և սահմանային անվտանգության հարցերով հանձնաժողովի ու Ադրբեջանի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության միջև պետական սահմանի սահմանազատման պետական հանձնաժողովի համատեղ գործունեության մասին» կանոնակարգում, որը վավերացվել է երկու պետություններում, Ալմա Աթայի հռչակագիրը արձանագրվել է որպես երկու երկրների միջեւ սահմանազատման գործընթացի բազային սկզբունք:
Նաև այս փաստի հաշվառումով է, որ մի քանի անգամ հայտարարել եմ, որ նույնիսկ ՀՀ 29 հազար 743 քառակուսի կիլոմետր միջազգայնորեն ճանաչված ինքնիշխան տարածքի անբաժանելի մաս հանդիսացող ավելի քան 200 քառակուսի կիլոմետր այն տարածքները, որ ներկայումս գտնվում են Ադրբեջանի օկուպացիայի ներքո, ռազմական ճանապարհով վերադարձնելու խնդիր Հայաստանի Հանրապետությունը չի դնում, որովհետև վերը նշված կանոնակարգը արդեն իսկ սկզբունքորեն լուծել է այդ հարցը և սահմանազատման գործընթացում այն գործնականորեն լուծելու իրական և առարկայական հնարավորություն կա:
Այս համատեքստում հարկ եմ համարում ընդգծել, որ Հայաստանի բանակի 33-րդ տարեդարձի առիթով հայտարարել եմ, որ մեր բանակը Հայաստանի Հանրապետության միջազգայնորեն ճանաչված ինքնիշխան տարածքից դուրս չպետք է կիրառվի (սա իհարկե չի առնչվում միջազգային խաղաղապահ ուժերի կազմում ՀՀ խաղապահ զորախմբերի մասնակցությանը):
Հետևաբար՝ Ադրբեջանի վրա հարձակվելու Հայաստանի մտադրության մասին թեզերը պարզապես մտացածին են:
Արդյո՞ք սպառազինվում է Հայաստանի Հանրապետությունը
Հայաստանի Հանրապետությունը իր բանակը բարեփոխում է վերը բերված սկզբունքի շրջանակում, այսինքն՝ իր միջազգայնորեն, այդ թվում Ադրբեջանի կողմից ճանաչված տարածքային ամբողջականությունը և ինքնիշխանությունը պաշտպանելու համար: Սա ընդ որում, ցանկացած երկրի միջազգայնորեն ճանաչված իրավունք է, որը վիճարկելն իսկ միջազգային իրավունքի կոպտագույն խախտում է:
Արդյո՞ք Հայաստանի բանակի բարեփոխումները կապ ունեն Ադրբեջանի հետ: Եվ այո, և ոչ:
Ոչ, որովհետեւ, ինչպես վերը պարզաբանեցի, Հայաստանը Ադրբեջանի դեմ ոչ մի ռազմական գործողության ծրագիր, մտադրություն, նպատակ չունի:
Այո, որովհետև Հայաստանի Հանրապետության անվտանգության դեմ սպառնալիքներ գեներացվում են հենց Ադրբեջանում: Նախ, ի հեճուկս Պրահայի պայմանավորվածության Ադրբեջանի բարձրագույն օղակներից հնչում են Հայաստանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականությունը կասկածի տակ առնող հայտարարություններ:
Այդ հայտարարություններն առավել ամբողջական կերպով ձևակերպված են այսպես կոչված «Արևմտյան Ադրբեջան» խոսույթում, որը հովանավորվում է Ադրբեջանի բարձրագույն ղեկավարության կողմից և համանուն կազմակերպության հիմնարար փաստաթղթերում Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի շուրջ 60 տոկոսը անվանվում է «ներկայումս Հայաստանի Հանրապետության վերահսկողության ներքո գտնվող տարածքներ» կամ «ներկայումս Հայաստանի Հանրապետություն կոչվող քաղաքական և իրավական միավորի կողմից վերահսկվող տարածք»:
Հիմա սա համադրենք Բաքվում ընթացող թատերականացված դատավարության, Ադրբեջանի կողմից միլիարդների հասնող սպառազինությունների ձեռքբերման, և պաշտոնական Բաքվի ագրեսիվ հռետորաբանության հետ և հասկանալի կդառնա, որ Հայաստանի Հանրապետության անվտանգության դեմ Ադրբեջանում գեներացվում են իրական սպառնալիքներ:
Լուծումներ
Այս իրադրության լուծումները դրված են սեղանին ևդրանք գեներացվել են հենց Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ներկայացուցիչների համատեղ աշխատանքի արդյունքում: Նախ՝ խաղաղության պայմանագրի արդեն իսկ համաձայնեցված հոդվածները հիմնավորապես լուծել են ոչ միայն միմյանց նկատմամբ տարածքային պահանջներ չունենալու, այլև ապագայում նման պահանջներ չներկայացնելու հարցը: Խաղաղության պայմանագրի ստորագրումը թե Հայաստանի, թե Ադրբեջանի առաջ ընդմիշտ փակում է միմյանց նկատմամբ երբեւէ տարածքային պահանջներ ներկայացնելու՝ առանց այն էլ Պրահայում փակված դուռը: Խաղաղության պայմանագրի համաձայնեցված մասը բավարար չափով ծանրակշիռ և հասունացած է ստորագրելու համար, չնայած՝ չհամաձայնեցված երկու հոդվածների համար էլ Հայաստանի Հանրապետությունը առաջարկել է համապարփակ լուծումներ եւ սպասում է Ադրբեջանի դրական արձագանքին:
Ավելին, Հայաստանի Հանրապետությունը Ադրբեջանին գրավոր առաջարկ է ներկայացրել սպառազինությունների փոխադարձ վերահսկման և սահմանային միջադեպերի համատեղ հետաքննության մեխանիզմներ ստեղծելու մասին և սպասում է Ադրբեջանի դրական արձագանքին:
Ավելին, Հայաստանի Հանրապետությունը Ադրբեջանին գրավոր առաջարկ է ներկայացրել Հայաստանի տարածքով Ադրբեջանից Ադրբեջան և միջազգային, Ադրբեջանի տարածքով Հայաստանից Հայաստան եւ միջազգային երկաթուղային փոխադրումներ իրականացնելու մասին և սպասում է Ադրբեջանի դրական արձագանքին:
Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև պետական սահմանի սահմանազատման և սահմանային անվտանգության հարցերով հանձնաժողովը եւ Ադրբեջանի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության միջև պետական սահմանի սահմանազատման պետական հանձնաժողովը բնականոն և կառուցողական աշխատում են:
Օրերս տեղի ունեցավ Հայաստանի Հանրապետության գերիների, պատանդների և անհայտ կորած (գտնվելու վայրն անհայտ) անձանց հարցերով զբաղվող միջգերատեսչական հանձնաժողովի և Ադրբեջանի Հանրապետության ռազմագերիների, պատանդների և անհայտ կորած քաղաքացիների հարցերով պետական հանձնաժողովի հանդիպումը:
Այս ամենը նշանակում է, որ տարածաշրջանում էսկալացիայի համար ոչ մի նախադրյալ չկա և ավելին՝ խաղաղության համար բոլոր նախադրյալները ստեղծված են: Հարկավոր է հրաժարվել բեմականացված գործողություններից և էսկալացիաների բեմականացման քաղաքականությունից և հաստատել ինստիտուցիոնալ խաղաղություն: Հայաստանը ոչ միայն պատրաստ է սրան, այլև չի հրաժարվելու այս ճանապարհից»:

Armenpress has published an article by Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan. The article reads as follows:
The official narrative of the Republic of Azerbaijan is increasingly focusing on the proposition that Armenia is arming itself, preparing to attack Azerbaijan, and that therefore, Azerbaijan has the right to defend itself and take preventive measures.
To restate these propositions of Azerbaijani narrative in shorter and simpler terms, it all comes down to the following: Armenia is purportedly preparing to attack Azerbaijan, therefore it is better for Azerbaijan to attack Armenia as a preventive measure.
These narratives can have two potential origins: either Azerbaijan really thinks that Armenia intends to attack Azerbaijan, or Azerbaijan intends to attack Armenia and is trying to create a foundation for doing so. In both cases, the basic premise is Azerbaijan’s claim about Armenia’s intention to attack Azerbaijan.
Is Armenia preparing to attack Azerbaijan?
Any impartial observer can testify to the fact that the Government of the Republic of Armenia has left no room for ambiguous interpretation in this matter. I have stated on multiple occasions, and now I consider it necessary to clarify, that the Republic of Armenia is committed to the strategic agreement reached in Prague on October 6, 2022, whereby Armenia and Azerbaijan recognize each other’s territorial integrity and sovereignty on the basis of the Alma-Ata Declaration.
That is, the Republic of Armenia recognizes the territorial integrity and sovereignty of the Republic of Azerbaijan over the territory of the Azerbaijan SSR, and the Republic of Azerbaijan recognizes the territorial integrity and sovereignty of the Republic of Armenia over the territory of the Armenian SSR.
This notion has already gained de-jure force in the two countries, as the Alma-Ata Declaration was affirmed as the basic principle of the demarcation process between the two countries in the Regulation on the Joint Activities of the Commission on Demarcation of the State Border and Border Security between the Republic of Armenia and the Republic of Azerbaijan and the State Commission on Demarcation of the State Border between the Republic of Azerbaijan and the Republic of Armenia, which has been ratified in both states.
It is also in light of this fact that I have stated several times that the Republic of Armenia is not setting the objective of using military means to return even the more than 200 square kilometers of territories, an integral part of the 29,743 square kilometers of internationally-recognized sovereign territory of the Republic of Armenia, which are currently under Azerbaijani occupation, because the above-mentioned Regulation has already in principle resolved that issue, and there is a real and substantive possibility to resolve it in practice in the demarcation process.
In this context, I consider it necessary to emphasize that on the occasion of the 33rd anniversary of the Armenian Army, I declared that the army should not be engaged outside the internationally-recognized sovereign territory of the Republic of Armenia (this, of course, does not relate to the participation of Armenian peacekeeping units in international peacekeeping forces).
Therefore, the claims about Armenia’s intention to attack Azerbaijan are simply made-up.
Is the Republic of Armenia arming?
The Republic of Armenia is reforming its army within the framework of the above-mentioned principle, that is, to protect its territorial integrity and sovereignty recognized internationally, including by Azerbaijan. This, by the way, is an internationally-recognized right of any country, and challenging it is a gross violation of international law.
Do the reforms of the Armenian army have anything to do with Azerbaijan? Both yes and no.
No, because as I explained above, Armenia has no plan, intention, or goal for any military action against Azerbaijan.
Yes, because threats to the security of the Republic of Armenia are generated precisely in Azerbaijan. Firstly, in spite of the Prague Agreement, statements are made by the highest levels of Azerbaijan questioning the territorial integrity of the Republic of Armenia.
These statements are most fully formulated in the so-called “Western Azerbaijan” narrative, which is sponsored by the top leadership of Azerbaijan, and in the founding documents of an organization bearing the same name, about 60 percent of the sovereign territory of the Republic of Armenia is referred to as “territories presently under the control of the Republic of Armenia” or “territory presently under the control of the political and legal unit called the Republic of Armenia.”
Now, let us see this in combination with the staged trial taking place in Baku, Azerbaijan’s billion-dollars procurement of weapons, and official Baku’s aggressive rhetoric, only to make it clear that real threats are being generated in Azerbaijan against the security of the Republic of Armenia.
Solutions
The solutions to this situation are on the table; they were generated as a result of the joint work of the representatives of Armenia and Azerbaijan. Firstly, the already agreed articles of the peace agreement have fundamentally resolved the issue of not only not having territorial claims against each other, but also not making such claims in the future. The signing of the peace agreement will forever close the door for both Armenia and Azerbaijan to ever make territorial claims against each other, a door that was already closed in Prague. The agreed part of the peace agreement is sufficiently weighty and mature for signing, although the Republic of Armenia has proposed comprehensive solutions for the two non-agreed articles and is awaiting Azerbaijan’s positive response.
Moreover, the Republic of Armenia has submitted a written proposal to Azerbaijan on the establishment of mechanisms for reciprocal arms control and joint investigation of border incidents, and is awaiting Azerbaijan’s positive response.
Furthermore, the Republic of Armenia has submitted a written proposal to Azerbaijan on performing railway transportation from Azerbaijan to Azerbaijan and internationally through the territory of Armenia, and from Armenia to Armenia and internationally through the territory of Azerbaijan, and is awaiting Azerbaijan’s positive response.
The Commission on Demarcation of the State Border and Border Security between the Republic of Armenia and the Republic of Azerbaijan and the State Commission on Demarcation of the State Border between the Republic of Azerbaijan and the Republic of Armenia are operating normally and constructively.
A meeting was recently held between the Republic of Armenia Interagency Commission for Prisoners of War, Hostages, and Missing Persons and the Republic of Azerbaijan State Commission for Prisoners of War, Hostages and Missing Citizens.
All of this means that there are no prerequisites for escalation in the region and, moreover, all the prerequisites for peace have been put in place. It is necessary to abandon staged actions and a policy of staging escalations, and to establish institutional peace. Armenia not only is ready for this, but will not divert from this path.