Համաձայն եմ, որ տնտեսվարող սուբյեկտների բոլոր գործարքները պետք է փաստաթղթավորվեն, բայց իշխանությունների կողմից ընդունված որոշումը ժամանակավրեպ է։ Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում «Էկոնոմիքս» հաղորդման ժամանակ ասաց DSA ընկերության տնօրեն, ՀՀ ՊԵԿ նախկին ղեկավար Դավիթ Անանյանը։
Նա նաև խնդիր անվանեց հասարակության մեջ իշխանությունների նկատմամբ քաղաքական վստահության բացակայությունը, իսկ նման պայմաններում բարեփոխումները ժամանակավրեպ են։ Անանյանը հավելեց, որ հասարակությունը պատրաստ չէ սրան՝ նշված պատճառով և կտրուկ է արձագանքում ցանկացած փոփոխության։
Նա հիշեցրեց, որ 2025 թվականի հունվարի 1-ից շրջանառության հարկի համակարգ են մտել մի շարք ոլորտներ, որտեղ դրույքաչափերը կրկնապատկվել են և փաստաթղթային պահանջները խստացվել են։ Նրա գնահատմամբ՝ այս բոլոր միջոցառումներն ուղղված են միայն հարկային վարչարարության ոլորտում փոփոխություններին, ինչպես նաև հարկաբյուջետային և գանձապետական ​​նպատակներին։ Անանյանը համոզմունք հայտնեց, որ իշխանությունների իրականացրած բարեփոխումների արդյունքում տնտեսության մեջ «ստվերը» կավելանա։
«Այս որոշումներն անհիմն են։ Սակայն ես հասկանում եմ, թե ինչու է այն ընդունվել՝ բյուջեի եկամուտների պակասը կազմել է 223 մլրդ դրամ, իսկ ՀՆԱ/հարկեր հարաբերակցությունը 2024 թվականին կազմել է 23,6%՝ նախատեսված 24,9%-ի փոխարեն։ Միաժամանակ 2025 թվականի ցուցանիշները նախատեսված են 25 տոկոսի մակարդակում, այսինքն՝ պետք է հավաքագրվի լրացուցիչ 330 միլիարդ դրամ։ Եվ դա այն պայմանով, որ արտաքին դրական գործոնները թուլանում են, տնտեսության մեջ խորքային փոփոխություններ չեն նկատվում»,- եզրափակեց ՊԵԿ նախկին ղեկավարը։

Я согласен с тем, что все сделки хозяйствующих субъектов должны быть задокументированы, но принятое властями решение не ко времени. Об этом в гостях у Новости Армении – NEWS.am во время передачи «Economix» заявил директор компании DSA, экс-глава Комитета государственных доходов Армении Давид Ананян.
В качестве проблемы он назвал также дефицит политического доверия в обществе к властям, а в таких условиях  реформы преждевременны. Ананян добавил, что общество не готово к этому по указанной причине и на любое изменение реагирует остро.
Он напомнил, что с 1 января 2025 года ряд сфер вошли в систему налогообложения с оборота, где ставки удвоились и были ужесточены требования к документации. По его оценке, все эти меры преследуют цель лишь изменения в сфере налогового администрирования, а также фискально-казначейские цели. Ананян выразил уверенность, что в результате проводимых властями реформ «тень» в экономике увеличится.
«Эти решения необоснованны. Однако  я понимаю, по какой причине оно было принято – недобор бюджетных поступлений составил 223 млрд. драмов, а соотношение ВВП/налоги в 2024 году составило 23,6% вместо запланированных 24,9%. При этом на 2025 год предусмотрены показатели на уровне 25%, то есть нужно собрать дополнительные 330 млрд. драмов. И это при условии, что положительные внешние факторы ослабевают, а в экономике не наблюдаются глубинные изменения», - заключил экс-глава КГД.