Վրաստանի խորհրդարանն այսօր` դեկտեմբերի 20-ին, պաշտպանել է նախագահ Միխայիլ Սահակաշվիլիի նախաձեռնությունը եւ քվեարկել եւս մեկ հետեւակային գումարտակ Աֆղանստան ուղարկելու օգտին, որն առաքելությունը կիրականացնի Անվտանգության աջակցության միջազգային ուժերի (ISAF) կազմում, հաղորդում է «Նովոստի Գրուզիան»:
Գումարտակն առաքելությունը կիրականացնի ԱՄՆ հրամանատարության ներքո:
Աֆղանստանում Անվտանգության աջակցության միջազգային ուժերի կազմում 2009թ. օգոստոսից  ծառայություն է իրականացնում 175  հոգանոց վրացական մեկ վաշտ, որը տեղակայված է Քաբուլում, Ֆրանսիայի պատասխանատվության գոտում, եւ Գիլմենդ նահանգում գտնվող 749 հոգանոց գումարտակ` ԱՄՆ պատասխանատվության ներքո:

Депутаты парламента Грузии 20 декабря поддержали инициативу президента Михаила Саакашвили и проголосовали за отправку еще одного пехотного батальона в Афганистан для выполнения миротворческой миссии в составе Международных сил содействия безопасности (ISAF), передает «Новости-Грузия».
За расширение участия Грузии в операции в Афганистане единогласно проголосовали 103 депутата. Батальон будет выполнять миссию под командованием США.
В Афганистане в составе Международных сил содействия безопасности с 6 августа 2009 года несет службу одна грузинская рота (175 солдат и офицеров), которая размещена в Кабуле в зоне ответственности Франции, и батальон - в провинции Гильменд в составе 749 человек, в зоне ответственности США.