Չնայած Ադրբեջանը որպես Ռուսաստանի Դաշնության բարեկամ և դաշնակից ներկայացնելու բոլոր փորձերին, ես մեր գործընկերությունը լավագույն դեպքում իրավիճակային եմ համարում։ Говорит Москва ռադիոկայանի հետ զրույցում նման կարծիք է հայտնել խորհրդարանի ստորին պալատի ԱՊՀ գործերի, եվրասիական ինտեգրման և հայրենակիցների հետ հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահի առաջին տեղակալ Կոնստանտին Զատուլինը։
«Ադրբեջանի կողմից դժգոհությունների սրացում կա։ Երբ խոսք գնաց ավիավթարի ողբերգության մասին, կարելի էր հասկանալ դառնությունը, որը զգում էին ոչ միայն Ադրբեջանում, այլև Ռուսաստանի Դաշնությունում։ Որոշակի պատճառներով Ադրբեջանը որոշեց որքան հնարավոր է երկար գրգռել այդ վերքը, թեև Ռուսաստանը ներողություն խնդրեց։
Արդեն մոտ 15 տարի է, ինչ ինձ արգելում են մուտք գործել Ադրբեջան։ Հիմա նման ճակատագիր է արժանացել Նիկոլայ Վալուևին այն պարզ պատճառով, որ նա արտահայտել է իր կարծիքը։ Ադրբեջանում չեն կարող համաձայնել այն բանի հետ, որ ինչ-որ մեկն իր կարծիքն ունի Ադրբեջանում տեղի ունեցողի վերաբերյալ։ Ադրբեջանը շատ երկար ժամանակ շահագրգռված էր հաճոյանալով և բանակցելով՝ Ռուսաստանի Դաշնության հետ հարաբերությունների համար հարմարավետ պայմանների համար՝ ոչ միայն տնտեսական, այլ նաև ռազմաքաղաքական առումով»,- նշել է Զատուլինը։
«Ռուսաստանն ինքը խոցելի վիճակում է, քանի որ վիճում է հավաքական Արևմուտքի հետ: Սա ճիշտ ժամանակն է ցույց տալու իսկական վերաբերմունքը թե՛ ռուսական տան, թե՛ Ռուսաստանի Դաշնության նկատմամբ: Չնայած Ադրբեջանը որպես Ռուսաստանի Դաշնության բարեկամ և դաշնակից ներկայացնելու բոլոր փորձերին, ես մեր գործընկերությունը լավագույն դեպքում իրավիճակային եմ համարում։ Ես չգիտեմ, թե Ադրբեջանը ում հետ է բարեկամ բացի ինքն իրենից, բայց նա Թուրքիայի համար կրտսեր ռազմավարական գործընկեր է և կրտսեր դաշնակից։ Ռուսաստանի համար նա դաշնակից չի եղել ու չի լինի, ամենայն հավանականությամբ, հաշվի առնելով Ադրբեջանի ղեկավարության ներկայիս գործողությունների ուղղությունը։ Այն, առանց ամաչելու,մեզ համար խնդիրներ է ստեղծում ոչ միայն Ռուսական տան, այլեւ շատ այլ հարցերում։ Եթե ​​մինչ այժմ փորձում էինք դա չնկատել, ապա այժմ դա պարզ է դառնում նույնիսկ կույրերի ու խուլերի համար»,- նկատեց նա։
Ավելի վաղ Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն արգելել էր Պետդումայի պատգամավոր Նիկոլայ Վալուևի մուտքը երկիր։ Պատգամավորին համապատասխան ցուցակներում ընդգրկելու մասին հայտնել է հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության մամուլի քարտուղար Այհան Հաջիզադեն։

Несмотря на все попытки представить Азербайджан другом и союзником Российской Федерации, я считаю наше партнерство ситуационным в лучшем случае. Таким мнением в беседе с радиостанцией «Говорит Москва» поделился первый зампред комитета нижней палаты парламента по делам СНГ, евразийской интеграции и связям с соотечественниками Константин Затулин.
«Происходит эскалация обид со стороны Азербайджана. Когда дело касалось трагедии – гибели самолёта, можно было понять горечь, которую испытывали не только в Азербайджане, но и в Российской Федерации. По определённым причинам в Азербайджане решили растравлять эту рану как можно дольше, хотя извинения со стороны России были принесены.
Я вот уже почти 15 лет запрещён к въезду в Азербайджан. Сейчас такая судьба постигла Николая Валуева по той простой причине, что он высказал свое мнение. В Азербайджане никак не могут согласиться с тем, что у кого-то есть собственное мнение о том, что происходит в Азербайджане. Очень долго Азербайджан был заинтересован в том, чтобы подольститься и выговорить для себя комфортные условия отношений с Российской Федерацией не только в экономическом, но и в военно-политическом плане», – отметил Затулин.
«Россия сама в уязвимом положении, потому что ссорится с коллективным Западом. Это как раз удобное время, чтобы проявить свое истинное отношение и к русскому дому, и к Российской Федерации. Несмотря на все попытки представить Азербайджан другом и союзником Российской Федерации, я считаю наше партнёрство ситуационным в лучшем случае. Не знаю, кому Азербайджан является другом, кроме самого себя, но младшим стратегическим партнером и младшим союзником он является для Турции. Для России он союзником как не был, так и не будет, скорее всего, учитывая направленность сегодняшних действий руководства Азербайджана. Оно, не стесняясь, создает нам проблемы не только с Русским домом, но и со многими другими делами. Если до поры до времени мы этого старались не замечать, то теперь это становится ясно даже слепому и глухому», – указал он.
Ранее МИД Азербайджана запретил депутату Госдумы Николаю Валуеву въезд в страну. О включении парламентария в соответствующие списки сообщил пресс-секретарь внешнеполитического ведомства республики Айхан Гаджизаде.