Բարի մտադրություններով Հայաստանը աշխարհաքաղաքական փակուղի են տանում։ Դրա մասին փետրվարի 11-ին Ազգային ժողովի նիստում հայտարարել է ընդդիմադիր պատգամավոր, Հայաստանի Հանրապետական ​​կուսակցության անդամ Հայկ Մամիջանյանը՝ անդրադառնալով «Հայաստանի Հանրապետության Եվրամիությանն անդամակցության գործընթացը սկսելու մասին» օրենքի նախագծին։
Ըստ նրա՝ այս նախաձեռնությունը ոչ այլ ինչ է, քան «բարի մտադրությունների հավաքածու», որն իրական հեռանկար չունի և Հայաստանը միայն աշխարհաքաղաքական փակուղի է տանում։
«Իրար բարի մաղթանքներ գրեք Վալենտինի օրվա կապակցությամբ և նամակներ ուղարկեք Ձմեռ պապին։ Թեև դուք այլևս այդ տարիքում չեք, բայց ոչինչ: Ձեզ մոտ ամեն ինչ միշտ ուշացումով է լինում»,- հեգնանքով նշել է Մամիջանյանը՝ դիմելով նախաձեռնության հեղինակներին։ -Բայց եթե լուրջ խոսենք, Հայաստանին ԵՄ-ում ոչ ոք չի սպասում»,- հավելել է պատգամավորը:
«Միությանը երկրի հնարավոր անդամակցության մասին Եվրախորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի վերջին զեկույցում ակնարկ անգամ չկա»,- նշել է ընդդիմադիր գործիչը։
Ընդհանուր առմամբ, նա Հայաստանի ղեկավարության արտաքին քաղաքականությունն «իրարամերժ և ձախողված» է որակել։

Благими намерениями Армению заводят в геополитический тупик. Об этом на заседании Национального Собрания заявил 11 февраля оппозиционный депутат, член Республиканской партии Армении Айк Мамиджанян, коснувшись проекта «О начале процесса вступления Республики Армения в Евросоюз».
По его словам, эта инициатива — не более чем «свод благих намерений», который не имеет реальной перспективы и лишь заводит Армению в геополитический тупик.
«Пишите друг другу добрые пожелания на День святого Валентина и отправляйте письма Деду Морозу. Хотя вы уже не в том возрасте, но ничего. У вас всегда все происходит с опозданием», — с иронией заявил Мамиджанян, обращаясь к авторам инициативы.
Если же говорить серьезно, как отметил депутат, то Армению в ЕС никто не ждет.
«Намека на возможное членство страны в союзе нет даже в недавнем докладе комиссии по внешним отношениям Европарламента», - заметил оппозиционер.