ԶՊՄԿ գլխավոր տնօրենը ուղերձով դիմել է աշխատակիցներին.
«Սույնով շնորհակալություն եմ հայտնում Ընկերության կոլեկտիվին՝ արտադրական գործընթացի վերսկսմանն ուղղված ջանքերի համար։ Մեզ հաջողվեց վերադառնալ աշխատանքային բնականոն հուն՝ ի հեճուկս գործադրվող բազմաբնույթ ճնշումների և գնահատականների՝ գիտակցելով Ընկերության ռազմավարական և տնտեսական նշանակությունը մարզի և Հայաստանի Հանրապետության համար։
Վերահաստատում ենք այս օրերին Ընկերության կողմից կայացրած որոշումների և կատարված հայտարարություններով ստանձնած պարտավորությունների անվերապահ պահպանումը և կատարումը։
Բոլոր շահագրգիռ անձանց, ովքեր այս օրերին ջանքեր գործադրեցին ծագած խնդիրներին կառուցողական լուծումներ տալու ուղղությամբ, հայտնում ենք մեր խորին շնորհակալությունը։
Հանձնառու ենք մեր աշխատակիցների հետ քաղաքակիրթ աշխատանքային մթնոլորտում քննարկել և լուծել ընթացիկ բոլոր հարցերը։
Ընկերությունը, կատարելով ավելի վաղ ստանձնած պարտավորությունները և հանդես գալով որպես աշխատակիցների անվտանգ աշխատանքային միջավայրի երաշխավոր, հորդորում է բոլոր այն աշխատակիցներին, ովքեր Ընկերության արտադրական գործունեության վերսկսմամբ կամ իրենց աշխատանքային պարտականությունների կատարմամբ պայմանավորված ենթարկվել են կամ կենթարկվեն ցանկացած տեսակի սպառնալիքի, բռնության, ոտնձգության կամ հաշվեհարդարի, այդ մասին անհապաղ հաղորդել
[email protected]  էլ․ փոստի հասցեով կամ +37495364587 հեռախոսահամարով։
Ընկերությունը երաշխավորում է հաղորդումների գաղտնիությունը և բացառում ազդարարողների նկատմամբ վրեժխնդրության հանդուրժումը՝ համաձայն Ընկերության «Աշխատավայրում բռնության, ոտնձգությունների, խտրականության և հաշվեհարդարի դեմ պայքարի» քաղաքականության (hղումը` https://www.zcmc.am/about/governance/ ):
Ընկերությունը խստորեն դատապարտում է ցանկացած նման ճնշում իր աշխատակիցների նկատմամբ և ամենայն պատասխանատվությամբ հայտարարում է, որ կձեռնարկվեն օրենքով սահմանված բոլոր միջոցները՝ նշված անձանց բացահայտելու և պատասխանատվության ենթարկելու ուղղությամբ՝ պաշտպանելով իր աշխատակիցների իրավունքները և անվտանգությունը:

Генеральный директор ЗММК Роман Худолий обратился к сотрудникам с посланием.
«Настоящим я благодарю коллектив компании за усилия, направленные на возобновление производственного процесса. Нам удалось вернуться к нормальному рабочему режиму, несмотря на оказываемое разнообразное давление и оценки, осознавая стратегическое и экономическое значение компании для региона и Республики Армения.
Мы подтверждаем безоговорочное соблюдение и выполнение решений, принятых компанией в эти дни, и обязательств, взятых на себя в соответствии с заявлениями.
Мы выражаем нашу глубокую благодарность всем заинтересованным лицам, которые в эти дни приложили усилия для конструктивного решения возникших проблем.
Мы стремимся обсуждать и решать все текущие вопросы с нашими сотрудниками в цивилизованной рабочей атмосфере.
Компания, выполняя взятые на себя ранее обязательства и выступая в качестве гаранта безопасной рабочей среды для сотрудников, призывает всех сотрудников, которые подверглись или подвергнутся любым угрозам, насилию, давлению в связи с возобновлением производственной деятельности компании или выполнением своих должностных обязанностей, немедленно сообщить об этом
по электронной почте [email protected] или по телефону +37495364587.
Компания гарантирует конфиденциальность сообщений и исключает сведение счетов с  информаторами в соответствии с политикой компании «борьба с насилием, посягательствами, дискриминацией и репрессиями на рабочем месте» (ссылка: https://www.zcmc.am/about/governance/ ).
Компания решительно осуждает любое подобное давление на своих сотрудников и со всей ответственностью заявляет, что будут приняты все предусмотренные законом меры для выявления и привлечения к ответственности указанных лиц, защиты прав и безопасности своих сотрудников».