Մոնտանա նահանգից տղամարդը, որը կապված է Ալիսիա Նավարոյի գործի հետ, ով ոստիկանություն էր եկել իր անհետացումից չորս տարի անց, դատապարտվել է 100 տարվա ազատազրկման՝ երեխաների սեռական բռնության հետ կապ չունեցող գործով, հայտնում է NBC News-ը։
Սեպտեմբերին Էդմունդ Դևիսն իրեն մեղավոր ճանաչեց երեխաների նկատմամբ սեռական բռնության մեջ այն բանից հետո, երբ իշխանություններն անկեղծ նյութեր գտան նրա էլեկտրոնային սարքերի վրա՝ Խավրում, Մոնտանա նահանգում գտնվող նրա բնակարանում, որը նա կիսում էր Նավարոյի հետ։
Նա 100 տարվա ազատազրկման է դատապարտվել Մոնտանա նահանգի բանտում՝ 50 տարվա պայմանական ժամկետով։ Նա 25 տարի ժամկետով վաղաժամկետ ազատման իրավունք չի ունենա, հայտարարել է նահանգի արդարադատության նախարարությունը:
Դատախազներն ասել են, որ Դևիսը փորձել է իր բջջային հեռախոսը նետել աղբարկղը:
«Բովանդակության ուսումնասիրությունը ցույց տվեց, որ պատկերված անձինք 13 տարեկանից ցածր են եղել, երկու պատկեր՝ 5 տարեկանից ցածր երեխաների, ներառյալ նորածինների և փոքր երեխաների պատկերները, ինչպես նաև համակարգչային ստեղծած կամ անիմացիոն այլ բովանդակություն, որը պատկերում է երեխաների սեքսուալացումը», - ասվում է նահանգի արդարադատության նախարարության հայտարարության մեջ:
Քննիչներն ավելի վաղ հայտնել էին, որ Դեւիսի հեռախոսում հայտնաբերել են ավելի քան 80 պատկեր: Քննիչները տուն գնացին 2023 թվականի հուլիսին՝ փնտրելով Նավարոյի գործի հետ կապված ապացույցներ, երբ նա մտել է Լե Հավրի ոստիկանական բաժանմունք, ներկայացել որպես անհետ կորած աղջիկ և «փաստացիորեն օգնություն խնդրել իրեն անհետ կորած անչափահասների ցուցակից հանելու համար», - ասում են իշխանությունները: Նավարոն 14 տարեկան էր, երբ անհետացավ իր մոր տնից Գլենդելում, Արիզոնա, 2019 թվականի սեպտեմբերի 15-ին։

A man from the US state of Montana linked to the case of Alicia Navarro—the girl who walked into a police station four years after she vanished as a teenager—was sentenced to 100 years in prison in an unrelated child sex abuse case, NBC News reports.
Edmund Davis pleaded guilty in September to one count of sexual abuse of children after authorities found explicit material on his electronic devices during a search of the apartment he shared with Navarro in Havre, Montana.
He was sentenced to 100 years in the Montana State Prison with 50 years suspended. He will not be eligible for parole for 25 years, the state Justice Department said in a news release.
Court documents had listed Davis as Navarro's boyfriend.
Prosecutors said Davis tried to discard his cellphone by throwing it in the trash and placing items on top of it.
"A review of the content determined the individuals depicted to be under the age of 13, with two images of children under the age of 5, including images of infants and toddlers and other computer-generated or animated content showing children being sexualized," the state Justice Department said.
Investigators previously said they found over 80 images on Davis’ phone.
Investigators went to the home in July 2023 looking for evidence connected to Navarro's case after she walked into the Havre police station, identified herself as the missing girl and "basically asked for help to clear her off of a missing juvenile list," authorities said the time.
Navarro was 14 when she disappeared from her mother’s home in Glendale, Arizona, on September 15, 2019.