Դուք գիտեք, որ Սպիտակ տանը նախապես հանդիպումներ նախատեսված չէին, եւ ես,
այո, ԱՄՆ փոխնախագահի հետ հանդիպել եմ իմ այցի վերջին օրվա վերջին իրադարձությունը և հըթացս: Այս մասին, այսօր՝ փետրվարի 12-ին, ԱԺ-ում հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝  անդրադառնալով  ՔՊ խմբակցության Սպատգամավոր Սոնա Ղազարյանի հարցին, թե ինչ տպավորությամբ եք վերադարձել ԱՄՆ-ից:
«Ես այնտեղ էի գնացել ազգային նախաճաշի աղոթքին և կրոնական ազատության հարցերով գագաթաժողովին մասնակցելու համար: Հընթացս այդպիսի գաղափար առաջացավ և կազմակերպվեց հանդիպումը, այսպես ասած, չնախատեսված կարգով: Հանդիպումը բավականին երկար է տևել, տեղի է ունեցել 1+3 ձևաչափով, դա տետատետ խոսակցություն չի եղել: Pատվիրակության անդամներից մասնակցել են մեր կողմից ԱՄՆ-ում ՀՀ դեսպանը, կառավարության աշխատակազմի արտաքին կապերի վարչության պետը, իմ մամուլի խոսնակը:
Հանգամանալից և մանրամասն խոսակցություն է տեղի ունեցել, ընդ որում տեղի է ունեցել իրենց համար խառը միջավայրում և մենք բարձր ենք գնահատում, որ այդ պայմաններում այդ հանդիպման հրավերը: Երկուստեք ձևավորվել է հետաքրքրություն նման հանդիպում անցկացնելու և ես գնահատում եմ շատ կարևոր և շատ արդյունավետ այդ հանդիպումը»,-ասաց Փաշինյանը:
Նա նկտեց, որ հայ-ամերիկյան ռազմավարական համագործակցության վերաբերյալ փաստաթուղթը անցման շրջանում է ստորագրվել. ««Ինչպես իրենք են անվանում, տրանզիցիոն թիմեր են ձևավորում այդ փոխանցման շրջանում։ Նրբությունն այն է, որ ինչքան նախորդ վարչակազմն է մասնակցել այս փաստաթղթի ստորագրմանը, այդքան էլ նոր վարչակազմն է մասնակցել: Որովհետև եթե նոր վարչակազմը չուզենար, նախորդ վարչակազմը չէր ստորագրի: Իրենց մոտ քաղաքական կուլտուրան դա է:
Մենք այս ամենին պետք է վերաբերվենք աշխատանքային: Մենք ամեն ինչին վերաբերվում ենք կամ  ապոկալիպսիսի կամ երկնքից թափվող մանանայի տրամաբանությամբ։ Սա աշխատանք է, դա և մեզ համար պետք է լինի առօրյա։
Նորմալ է, որ Հայաստանի վարչապետը հանդիպի Միացյալ Նահանգների փոխնախագահի հետ, նախագահի հետ, բայց ամեն հանդիպում դարձնել կամ մեղադրական կամ արդարացման դատավճիռ օրինական ուժի մեջ մտնած, բողոքարկման ոչ ենթակա, դա ճիշտ մոտեցում չէ։ Երկուսն էլ կոմպլեքսի արտահայտություն է»,- ընդգծեց վարչապետը:
Նա նկատեց, որ հայ-ամերիկյան հարաբերություններում կա որոշակի դինամիկա և այդ դինամիկան պետք է պահել ու զարգացնել։

You know that there were no meetings planned in advance at the White House. And I, yes, met with the US vice president on the last day of my visit, and that was the last event—and spontaneous. Prime Minister Nikol Pashinyan stated this in the National Assembly of Armenia Wednesday—and in response to ruling majority faction MP Sona Ghazaryan’s question about what impressions he returned from the US with.
“I had gone there to participate in the National Prayer Breakfast and the [International] Religious Freedom Summit [in Washington, D.C.] Such an idea arose spontaneously during the meeting and the meeting was organized, so to speak, in an unplanned manner. The meeting lasted quite a long time, took place in a 1+3 format, it was not a tête-à-tête conversation. The members of the delegation included Armenia’s ambassador to the US, the head of the foreign relations department of the government staff, and my spokesperson.
A thorough and detailed conversation took place. Moreover, it took place in a mixed environment for them, and we highly appreciate the invitation to that meeting under those conditions. Both parties have formed an interest in holding such a meeting, and I consider that meeting very important and very productive,” Pashinyan said.
He noted that the document on Armenian-American strategic cooperation was signed during a transition period.
“As they call it, transition teams are formed during that transition period. The subtlety is that the new [US] administration participated in the signing of this document as much as the previous administration participated because if the new administration did not want to, the previous administration would not have signed it; that is their political culture.
We must treat all this as work. We treat everything either with the logic of the apocalypse or manna falling from heaven. This is work, and it should be everyday for us.
It is normal for the prime minister of Armenia to meet with the vice president, the president of the United States. But to turn every meeting into either a legally binding verdict of conviction or acquittal, not subject to appeal, is not the right approach. Both are an expression of a complex,” the Armenian PM said.
Pashinyan noted that there is a certain dynamic in Armenian-American relations, and that this dynamic must be maintained and developed.