Հիմք ընդունելով Ազգային ժողովում Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությունը՝ ԱԱԾ տնօրեն Արմեն Աբազյանին տեղեկություն եմ ներկայացրել հնարավոր հանցագործության մասին։ Այս մասին փետրվարի 13-ին Ազգային ժողովում ավանդական ճեպազրույցների ժամանակ հայտնել է ընդդիմադիր «Հայաստան» խմվակցության պատգամավոր, ՀՅԴ անդամ Գեղամ Մանուկյանը։
«Ես արդեն ասել եմ, որ Նիկոլ Փաշինյանը, պատասխանելով պատգամավոր Քրիստինե Վարդանյանի հարցին, ընդդիմադիր «Հայաստան» խմբակցությանը մեղադրել է Հայաստանի դեմ հիբրիդային պատերազմին մասնակցելու եւ դիվերսիայի մեջ։ Սա, ինչպես հասկանում եք, պարունակում է Քրեական օրենսգրքի 299-րդ հոդվածի տարրեր, այն է՝ պետական ​​դավաճանություն։ Նամակին կցել եմ Նիկոլ Փաշինյանի խոսքը։ Ընդ որում՝բառացի, եւ ԱԱԾ տնօրենին կոչ եմ արել քննության վերցնել հանցագործության մասին այս հաղորդումը, հետո զեկուցել գործընթացի ընթացքի մասին»,- ասել է պատգամավորը։
Մանուկյանի խոսքով՝ Նիկոլ Փաշինյանի 6 տարուց ավելի արած յուրաքանչյուր անպատասխանատու հայտարարություն չպետք է անպատասխան մնա. «Տեսնենք՝ ով է հիբրիդային պատերազմ մղում Հայաստանի դեմ, ով է Հայաստանում օգտագործում օտար երկրների բառապաշարը, ով է գործում հայ ժողովրդի դեմ»,- կոչ է արել ընդդիմադիր գործիչը։

Я на основании заявления премьер-министра Армении Никола Пашиняна в Национальном Собрании представил директору Службы национальной безопасности Армену Абазяну сообщение о возможном преступлении. Об этом на традиционных брифингах в Национальном Собрании заявил 13 февраля депутат от оппозиционного блока «Армения», член АРФ Дашнакцутюн Гегам Манукян.
«Я уже говорил, что Никол Пашинян, отвечая на вопрос депутата Кристине Варданян, обвинил парламентскую фракцию оппозиционного блока «Армения» в участии в гибридной войне против Армении и диверсии. Это, как вы понимаете, содержит в себе элементы статьи 299 Уголовного кодекса, а именно – государственная измена. Я приложил к письму слова Никола Пашиняна. Причем дословно, и призвал директора СНБ принять данное сообщение о преступлении к рассмотрению, а затем сообщить о ходе процесса», - сказал депутат.
По словам Манукяна, каждое безответственное заявление Никола Пашиняна, которое тот делал в течение последних более чем 6 лет, не должно оставаться без ответа. «Давайте посмотрим, кто ведет гибридную войну против Армении, кто использует в Армении лексику зарубежных стран, кто действует против армянского народа», - призвал оппозиционер.