Ռուսաստանն ու Իրանը տարածաշրջանում տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակման հարցում նույն մոտեցումներն ունեն։ Այս մասին ոչ շաբաթական ճեպազրույցում ասել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան՝ մեկնաբանելով Հայաստանում Իրանի դեսպան Մեհդի Սոբհանիի հայտարարությունը, այսպես կոչված, Զանգեզուրի միջանցքի մասին հայտարարությունը։
«Դա հաստատված է Ռուսաստանի և Իրանի միջև 2025 թվականի հունվարի 17-ին Մոսկվայում ստորագրված համապարփակ ռազմավարական գործընկերության մասին համաձայնագրում։ Կողմերը նպաստում են հարակից տարածաշրջաններում, այդ թվում՝ Հարավային Կովկասում խաղաղության և անվտանգության պահպանմանը»,- ասել է Զախարովան։

Russia and Iran have the same approaches to the unblocking of transport communications in the region. Maria Zakharova, the spokesperson of the Russian Ministry of Foreign Affairs (MFA), stated this at Friday’s press briefing—and commenting on the statement by Iranian Ambassador to Armenia Mehdi Sobhani on the so-called “Zangezur corridor.”
“This is confirmed in the comprehensive strategic partnership agreement signed between Russia and Iran in Moscow on January 17, 2025. The [two] parties contribute to maintaining peace and security in neighboring regions, including the South Caucasus,” added the Russian MFA spox.