Եվրամիության դերն ու մասնակցությունը Ուկրաինայի վերաբերյալ առաջիկա հնարավոր բանակցություններում բացառված է, հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ ղեկավարի տեղակալ Ալեքսանդր Գրուշկոն։
«Այսօր, չգիտես ինչու, ԵՄ երկրները և եվրոպացիները բանակցությունների սեղանի շուրջ տեղ են պահանջում ուկրաինական հակամարտությունը լուծելու համար, դա ուղղակի ապշեցուցիչ է, քանի որ նրանք երկար տարիներ սեղանի շուրջ են եղել»,-ըստ РИА Новости-ի՝ նշել է Գրուշկոն:
Ըստ նրա՝ «եվրոպական քաղաքականության ամբողջ իմաստն այն էր, որ թույլ չտալ հակամարտությունն ավարտվի քաղաքական և դիվանագիտական ​​միջոցների կիրառմամբ, այլ շարունակել այն մինչև Ռուսաստանի նկատմամբ լիակատար հաղթանակը»։
«Դա բացառում է Եվրամիության և եվրոպական երկրների որևէ դերակատարում գալիք բանակցություններում, մենք հուսով ենք, որ դրանք տեղի կունենան Ուկրաինայի տարածքում և դրա շուրջ հակամարտությունը կարգավորելու հարցում»,- հավելել է Գրուշկոն։
ՌԴ փոխարտգործնախարարը նշել է, որ Ռուսաստանը բացասաբար է վերաբերվում Ուկրաինայում եվրոպացի խաղաղապահներ տեղակայելու գաղափարին։ «Եվ մենք բազմիցս խոսել ենք դրա մասին։ «Անկախ նրանից, թե ինչ դիմակի տակ են նրանք, սա քայլ է դեպի լարվածության սրացում, այլ ոչ թե լարվածության թուլացում», -նշել է Գրուշկոն:
Նա հայտարարել է նաև, որ եթե եվրոպական երկրները ուզում են օգնել լուծել ուկրաինական հակամարտությունը, պետք է դադարեցնեն Կիևին ռազմական աջակցություն ցուցաբերելը։

The role and participation of the European Union in the upcoming possible negotiations on Ukraine are excluded, Russian Deputy Foreign Minister Alexander Grushko has said.
“Today the EU countries and Europeans are demanding for some reason a place at the negotiating table on the settlement of the Ukrainian conflict, this is simply astounding, since for many years they have been at the table,” Grushko said.
According to him, “the whole point of European policy was not to let the conflict end with the use of political and diplomatic means, but to continue it until a complete victory over Russia,” RIA Novosti reports.
“This excludes any role of the European Union and European countries in the upcoming negotiations, we hope they will be, on the settlement of the conflict in and around Ukraine,” Grushko added.
He noted that Russia has a negative attitude to the idea of deploying European peacekeepers in Ukraine. “And we have talked about this many times. Under whatever guise they are there, this is a step towards escalation, not de-escalation,” Grushko said.