Դոնալդ Թրամփի բանակցային թիմը չպետք է կազմված լինի «երգչախմբի տղաներից», որոնք Կրեմլի թակարդն են ընկնում՝ պատրաստվածության և փորձի բացակայության պատճառով, զգուշացրել է Մոսկվայի հետ հրադադարի վերաբերյալ նախորդ բանակցությունները վերահսկող պաշտոնյան, գրում է The Telegraph-ը։
Ամերիկացի բանակցողները անխղճորեն կշահագործվեն իրենց ռուս գործընկերների կողմից, եթե նրանք նախապատվությունը տան արագությանը, ոչ թե կայուն համաձայնագրինը, ասել է պաշտոնյան, որը մոտ էր 2014 թվականի Մինսկի համաձայնագրի իրականացմանը: Հիշեցնենք,՝ այդ համաձայնագիրը նվազեցրեց Ուկրաինայի և Ռուսաստանի միջև մարտերը, բայց չկարողացավ դադարեցնել ռազմական գործողությունները կամ կանխել ավելի լայն պատերազմի բռնկումը։
Պարոն Թրամփը կոչ արեց Ուկրաինային ընտրություններ անցկացնել նախքան հրադադարի մասին համաձայնագիրը, երբ երեքշաբթի օրը ԱՄՆ պատվիրակությունը հանդիպեց ռուս պաշտոնյաներին Էր Ռիադում իրենց առաջին պաշտոնական բանակցություններում: Սա մեղադրանքներ է հարուցել, որ ԱՄՆ նախագահը ընդունում է Մոսկվայի հիմնական պահանջները մինչ լուրջ բանակցություններ սկսելը։
Չորեքշաբթի ԱՄՆ նախագահը հավելել է, որ «Զելենսկին ավելի լավ է արագ գործի, հակառակ դեպքում նրան երկիր չի մնա»։
Մոսկվայում Վլադիմիր Պուտինը հիշեցրել է Թրամփին, որ նա խոստացել է ավարտել պատերազմը «24 ժամում» և հորդորել է նախագահին «ավելի արագ գործել» տեղական հեռուստատեսությանը տված հարցազրույցում։
ԱՄՆ նախագահը «ցանկանում է հասնել արագ լուծման», - ասաց պաշտոնյան՝ խոսելով անանունության պայմանով, «և արագ լուծումը, որը կարճ ուղի է, նույնիսկ պատերազմն ավարտելու բոլոր լավ մտադրություններով, վերջնարդյունքում կերկարացնի պատերազմը»:
Մոսկվան կձգտի հետաձգել գործարքի իրականացումը` հետագա զիջումներ կորզելով ամերիկացի շտապող բանակցողներից` միաժամանակ թուլացնելով իր հիմնական հակառակորդին Ուկրաինայում:
ԿՀՎ-ի գաղտնազերծված ճեպազրույցները, որոնք թվագրվում են 1953 թվականին, զգուշացնում են, որ խորհրդային պաշտոնյաները բանակցությունները դիտարկում էին որպես իրենց հակառակորդներին մաշելու հնարավորություն, այլ ոչ թե ընդունելի փոխզիջման հասնելու հնարավորություն:
«Ռուս բանակցողի համար երկուշաբթի օրը ձեռք բերված համաձայնությունը հիմք է երեքշաբթի օրը կրկնվող բանակցությունների համար»,- ասել է պաշտոնյան։
«Սա երգչախմբի տղաների բանակցություն չէ։ Բարդ է։ Դա նախապատրաստություն է պահանջում, և դու պետք է պատրաստ լինես»:
Չորեքշաբթի օրը «Moscow Times»-ը հայտնել է, որ բանակցությունների հաջորդ փուլի ռուսաստանյան թիմում հավանաբար կլինեն Ռուսաստանի արտաքին հետախուզական ծառայության ղեկավար Սերգեյ Ռյաբկովը և ԱԳ փոխնախարար Սերգեյ Ռյաբկովը և Միխայիլ Բոգդանովը՝ Մերձավոր Արևելքի հարցերով հատուկ բանագնացը:
«Այս ամենը կարժենա գումար և ռեսուրսներ»,- ասել է պաշտոնյան։
Համապարփակ համաձայնության չգալը կխրախուսի ռուսական հետագա ագրեսիան։ Մոսկվայի բանակցողների կողմից օգտագործվող մարտավարություններից մեկը համաձայնագրի չափազանց նեղ տարրի վրա կենտրոնանալն է, որը մնում է անհասկանալի՝ պնդելով, որ այն բարձրացվի ամենաբարձր մակարդակների վրա:
2014թ. փետրվարին մի գիշերվա ընթացքում համաձայնեցված Մինսկի համաձայնագրից հետո նրանք կենտրոնացան առաջնագծի մի փոքր հատվածի առօրյա մունիցիպալ խնդրի վրա:
Նրանք «սկսեցին դա անել և իրենց ամբողջ ժամանակը ծախսեցին և իրենց ամբողջ ուշադրությունը ուղղեցին դեպի այս փոքր տարածքը գրեթե 500 կմ երկարությամբ ճակատով, մինչդեռ մնացած բոլոր հատվածներում խախտումները շարունակվեցին, բայց ոչ ոք դրան ուշադրություն չդարձրեց»:
«Մեծ պատկերը, գիտեք, կայունացումը և բռնությունից ելք գտնելու փորձը օրակարգում լրիվ երկրորդ կամ երրորդ տեղում էր»:
Կենտրոնացեք հաղորդակցության և գրաֆիկի վրա
Երկրորդ մարտավարությունն էր՝ կենտրոնանալ հաղորդակցության և գրաֆիկի վրա, այլ ոչ թե էության: Առանց որևէ հստակ միջնորդի առաջնագծում, Մոսկվան և նրա վստահված անձինք հաճախ պնդում են, որ չեն կարողանում կապ հաստատել իրենց ուկրաինացի գործընկերների հետ՝ խնդիրը լուծելու համար:
Վեճերի լուծման հստակ մեթոդ, որը, հավանաբար, ներառում է երրորդ կողմ՝ Մոսկվայի և Կիևի միջև հաղորդագրություններ փոխանցելու համար, պետք է նախքան որևէ համաձայնագրի ստորագրումը, այլապես դրա բացակայությունը կշահագործի Պուտինը, ասել է պաշտոնյան:
Ռուս բանակցողները Մինսկում և հետագա բանակցություններում չափազանց լավ էին պատրաստված՝ սեղանին բերելով փաստաթղթերով լի թղթապանակներ, որոնք գերազանցում էին իրենց ուկրաինացի, ֆրանսիացի կամ գերմանացի գործընկերներին:
«Դուք չեք հանդիպի որևէ մեկի, ով անպատրաստ է և, հետևաբար, համաձայնում է ինչ-որ բանի [առանց իմանալու], որ դա կաշխատի իրենց օգտին»,- ասել է պաշտոնյան։

US President Donald Trump’s negotiating team must not be made up of “choir boys” who fall into the Kremlin’s traps through a lack of preparation and experience, an official who observed previous ceasefire talks with Moscow has warned, The Telegraph reports.
The US negotiators will be ruthlessly exploited by their Russian counterparts if they priorities speed over a durable agreement, said the official, who was close to the implementation of the 2014 Minsk Agreement, which reduced fighting between Ukraine and Russia but failed to end hostilities or prevent the outbreak of a wider war.
Trump issued a call for Ukraine to hold elections before the agreement of a ceasefire, after a US delegation met with Russian officials for the first official talks in Riyadh on Tuesday. It sparked accusations that the US president was adopting Moscow’s key demands before serious negotiations had even begun.
On Wednesday, the president added that “[Ukrainian President Volodymyr] Zelensky better move fast or he is not going to have a country left.”
In Moscow, Russian President Vladimir Putin reminded Trump that he had promised to end the war in “24 hours” and urged the president to “go faster” in an interview with local television.
The US president has a “wish to get a quick fix,” the official said, speaking on condition of anonymity, “and a quick fix that is a shortcut will—even with all the good intent to end the war—in the end prolong it.”
Moscow will seek to delay the implementation of the deal, extracting further concessions from hurried American negotiators while weakening its main adversary in Ukraine.
Declassified CIA briefings from as early as 1953 warn that Soviet officials view negotiations as a chance to exhaust their adversaries rather than an opportunity to reach a broadly acceptable compromise.
“For the Russian negotiator, an agreement reached on Monday is the basis for a renegotiation on Tuesday,” the official said.
“This is not a choir boy’s negotiation. This is tough. This requires preparation and you need to be ready.”
On Wednesday, the Moscow Times reported that Russia’s team for the next phase of negotiations will likely include Sergei Naryshkin, the head of Russia’s foreign intelligence service (SVR), Sergei Ryabkov, the deputy foreign minister, and Middle East envoy Mikhail Bogdanov.
“All of this will cost money and resources,” the official said.
Failure to strike a comprehensive deal will encourage further Russian aggression. One tactic used by Moscow’s negotiators is to focus on an extremely narrow element of the deal which has been left unclear, insisting it be raised to the highest levels.
After the Minsk agreement, agreed over just one night in February 2014, they focused on a mundane municipal issue on a small stretch of the front line.
They “started to engage on this and wasted everyone’s time and re-channelled all the attention to this small area along a front of almost 500km, while in all other areas, violations continued, but nobody paid attention to it.”
“The bigger picture of, you know, stabilising and trying to find a way out of the violence was coming completely second or third in the agenda.”
Focus on communication and timetabling
A second tactic was to focus on communication and timetabling rather than substance. Without any clear go-between on the front lines, Moscow and its proxy forces often said they were unable to contact their Ukrainian counterparts to sort out a problem.
A clear method for resolving disputes, likely involving a third-party to convey messages between Moscow and Kyiv, must be established before any deal is signed, or the lack of one will be exploited by Putin, the official said.
Russia’s negotiators in Minsk and the negotiations that followed were extremely well prepared, bringing binders full of documents to the table at a level beyond their Ukrainian, French or German counterparts.
“You would not encounter anyone that was unprepared and would therefore agree to something [without knowing] it would work in their advantage,” the official said.