Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը հայտարարել է, որ կմեկնի Վաշինգտոն՝ փորձելու համոզել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփին, որ իր շահերը համընկնում են իր եվրոպացի դաշնակիցների շահերի հետ, և որ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ ցանկացած թուլություն կբարդացնի հարաբերությունները Չինաստանի և Իրանի հետ։
Ըստ Reuters-ի՝ Մակրոնն ասել է, որ անորոշությունն այն մասին, թե ինչ կանի Թրամփը Ռուսաստանի՝ Ուկրաինա երեք տարի շարունակվող ներխուժման առնչությամբ, մտահոգիչ է, բայց դա միաժամանակ անորոշություն է ստեղծում Պուտինի համար, ինչը պետք է օգտագործել՝ բանակցությունները հեշտացնելու համար։
Մակրոնը հայտարարել է նաև, որ որոշում չի ընդունել «վաղը ևեթ» զորքեր ուղարկել Ուկրաինա, այլ միայն հրադադարի հաստատման դեպքում, հայտնում է BBC-ն։
«Ես վաղը ևեթ Ուկրաինա զորքեր ուղարկելու որոշում չեմ ընդունել. ոչ։ Այն, ինչ մենք նախատեսում ենք, այն է, որ խաղաղությունը երաշխավորելու համար ուժեր ուղարկվեն՝ դրա շուրջ համաձայնություն ձեռք բերելուն պես։
Մենք խոսում ենք տեղակայման մասին, որը տեղի կունենա զինադադարից հետո, - ասել է գործակալության զրուցակիցը։ -Գաղափարը զինվորներին երկրորդ գծում, ոչ թե ռուսների դեմ առաջնագծում տեղակայելն է։ Դա զուգորդվելու է բազմազգ գործողության հետ ոչ եվրոպական զորամիավորումներով, որոնք կլինեն առաջնագծում»,- նշել է նա։
Ըստ աղբյուրի՝ բացի Մեծ Բրիտանիայից ու Ֆրանսիայից, այս գործողությանը կարող են մասնակցել Դանիայի և Բալթյան երկրների զորքերը։
Ֆրանսիայի նախագահը պաշտպանել է նաև Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկիին, որին Դոնալդ Թրամփը նախօրեին անվանել էր «առանց ընտրությունների բռնապետ»։
«Նա ազատ համակարգով ընտրված նախագահ է։ Ինչը չի կարելի ասել Վլադիմիր Պուտինի մասին, որը երկար ժամանակ սպանում է իր հակառակորդներին և մանիպուլացնում ընտրությունները»,- շեշտել է Մակրոնը։

Президент Франции Эмманюэль Макрон заявил, что отправится в Вашингтон, чтобы попытаться убедить президента США Дональда Трампа в том, что его интересы совпадают с интересами европейских союзников, а проявление любой слабости перед президентом России Владимиром Путиным затруднит отношения с Китаем и Ираном.
Как пишет Reuters, Макрон сказал, что неопределенность в том, что будет делать Трамп с трехлетним вторжением России в Украину, вызывает беспокойство, но это также создает неопределенность для Путина, что нужно использовать для содействия переговорам.
Макрон также заявил, что не принимал решения отправлять войска в Украину «завтра», лишь в случае прекращения огня, передает BBC.
«Я не принимал решения отправить завтра войска в Украину — нет. Что мы предусматриваем — это отправить силы для гарантирования мира, как только договоренность о нем будет достигнута.
Мы говорим о развертывании, которое состоится после прекращения огня. — сказал собеседник агентства. — Идея в том, чтобы разместить солдат на второй линии, не на линии фронта напротив российских. Это будет сочетаться с многонациональной операцией с неевропейскими контингентами, которые будут находиться на передовой линии», — сказал он.
По словам источника, помимо Великобритании и Франции в этой операции могут принять участие войска из Дании и стран Балтии.
Президент Франции также выступил в защиту украинского президента Владимира Зеленского, которого Дональд Трамп накануне назвал «диктатором без выборов».
«Он президент, избранный в свободной системе. Этого нельзя сказать о Владимире Путине, который убивает своих оппонентов и манипулирует выборами уже давно», — сказал Макрон.