2024–2025 թվականներին ռուսներն ու ամերիկացիները մի քանի անգամ հանդիպել են Շվեյցարիայում՝ քննարկելու Ուկրաինան, ինչը կարող էր լինել շփումների փորձ` հարաբերությունների բարելավման, այսպես կոչված, «երկրորդ ուղու» շրջանակներում։ Այս մասին հայտնում է Reuters-ը՝ վկայակոչելով նման հանդիպումների ընթացքին ծանոթ երեք աղբյուրների։
Գործակալության աղբյուրների համաձայն՝ 2024 թվականի նոյեմբերի 5-ին ԱՄՆ նախագահական ընտրություններին հաջորդած ժամանակահատվածում նման մի քանի «հանգիստ հանդիպումներ» են եղել, որոնցից վերջինը կարող էր տեղի ունենալ Ժնևում՝ անցյալ շաբաթ Մյունխենի անվտանգության համաժողովի ժամանակ։
Հանդիպման մասնակիցների անունները չեն հաղորդվում։ Ըստ Reuters-ի աղբյուրների՝ դրանք «դիվանագիտության և անվտանգության փորձ ունեցող» մարդիկ էին, բայց իրենց կառավարությունների պաշտոնական ներկայացուցիչներ չէին, ասել են երկու աղբյուրներ: Դոնալդ Թրամփի առնվազն որոշ խորհրդականներ գիտեին դրանց մասին, պնդում է գործակալությունը։
Reuters-ը նաև ավելի վաղ հայտնել էր ոչ պաշտոնական «երկրորդ ուղու» վրա հարաբերություններ հաստատելու փորձերի մասին 2023-ին և 2024-ի սկզբին, երբ, ինչպես գրում է գործակալությունը, «Պուտինն ազդարարեց իր պատրաստակամությունը դիտարկելու Ուկրաինայում հրադադարի տարբերակը»: Այն ժամանակ, իրենց տվյալներով, նման հանդիպումներն արդյունք չեն տվել։

US and Russian participants have met in Switzerland for unofficial talks about the Ukraine war in recent months, including as recently as last week, as part of the so-called “Track Two” format, three sources with knowledge of the matter said, Reuters reports.
According to these sources, in the period following the US presidential election on November 5, 2024, there were several such meetings, and at least one encounter took place in Geneva during last week's Munich Security Conference.
While the attendees have diplomatic and security experience, they are not government officials and it was not immediately clear if any were sent by their governments, two of the sources said. The sources declined to identify the attendees.
At least a small number of advisers to Trump are aware of the encounters, said one of the sources, who had direct knowledge of the matter.
Reuters reported last year on separate Track Two talks in 2023 and early 2024, when Russian President Vadimir Putin sent signals that he was willing to consider a ceasefire in Ukraine. Those talks appeared to come to nothing.