Իսպանիայի խորհրդարանի պատգամավոր Ջոն Ինյարիտուի համոզմամբ՝ Բրյուսելը պետք է աջակցի Եվրոպական միությանն անդամակցելու ուղղությամբ Հայաստանի կատարած համարձակ քայլին և ապահովի, որ Երևանը միայնակ չմնա մարտահրավերներին դիմակայելու գործում։
Իսպանիայի խորհրդարանի պատգամավորը նման կարծիք է արտահայտել «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում՝ անդրադառնալով Հայաստանի խորհրդարանի կողմից Եվրոպական միությանն անդամակցելու գործընթաց սկսելու մասին օրինագծին առաջին ընթերցմամբ հավանություն տալուն։
Ինյարիտուի համոզմամբ՝ Հայաստանի տեղը մշտապես եղել է Եվրոպայում՝ հաշվի առնելով ինչպես մշակութային, այնպես էլ պատմական կապերը։
«Իմ կարծիքով՝ Հայաստանի տեղը միշտ եղել է Եվրոպայում՝ լինեն դրանք մշակութային, թե պատմական կապերը։ Եվրոպական միությունը պետք է աջակցի Հայաստանին՝ վերականգնելու իր արժանի տեղը եվրոպական ընտանիքում»,-շեշտել է Ինյարիտուն։
Պատգամավորի դիտարկմամբ՝ այն փաստը, որ օրինագիծը նախաձեռնվել է քաղաքացիական ստորագրահավաքի միջոցով, որը ստացել է հանրային զգալի աջակցություն, ընդգծում է քաղաքացիական հասարակության աճող դերը ազգային քաղաքականության ձևավորման և Եվրոպայի հետ Հայաստանի հարաբերությունների զարգացման գործում:
«ԵՄ-ն պետք է աջակցի այս համարձակ քայլին և ապահովի, որ Հայաստանը միայնակ չդիմակայի մարտահրավերներին, քանի որ այն մնում է տարածաշրջանի սակավաթիվ ժողովրդավարություններից մեկը»,-ընդգծել է Ինյարիտուն:
Վերջինս նաև համաձայնել է լայն տարածում գտած այն տեսակետի հետ, որ Եվրոպական միությանն անդամակցելու ճանապարհը պարզ չէ և պահանջում է էական բարեփոխումներ տարբեր ոլորտներում։
«Եվրոպական միությանն անդամակցելու ճանապարհը պարզ չէ և կպահանջի էական բարեփոխումներ այնպիսի ոլորտներում, ինչպիսիք են կառավարումը, օրենքի գերակայությունը և տնտեսական զարգացումը: Եթե օրինագիծն առաջ շարժվի, Հայաստանը պետք է անհրաժեշտ քայլեր ձեռնարկի Եվրոպական միության չափանիշներին և արժեքներին համապատասխանելու համար»,-ասել է պատգամավորը։
Խոսելով օրինագծի ընդունման մասին՝ պատգամավորն այս համատեքստում նաև անդրադարձ է կատարել հայ-ռուսական հարաբերություններին և Մոսկվայի հնարավոր արձագանքներին։
«Կարևոր է նաև հիշել, որ Ռուսաստանն, ամենայն հավանականությամբ, խոշոր արշավ կսկսի՝ արգելափակելու Հայաստանի և ԵՄ-ի միջև սերտ կապերը, ինչպես նախկինում, երբ Հայաստանի վրա ճնշում էին գործադրում Եվրասիական տնտեսական միությանը միանալու համար՝ թողնելով երկրին ընտրության քիչ հնարավորություն»,-նկատել է Իսպանիայի խորհրդարանի պատգամավորը:
Հայաստանի ազգային ժողովը փետրվարի 12-ի նիստում առաջին ընթերցմամբ ընդունել է «Եվրոպական Միությանը Հայաստանի Հանրապետության անդամակցելու գործընթացի մեկնարկի մասին» օրենքի նախագիծը։ Նախագծին կողմ է քվեարկել 63, դեմ՝ 7 պատգամավոր։

Депутат Парламента Испании Джон Иньярриту убежден, что Брюссель должен поддержать смелый шаг Армении по вступлению в Европейский союз и обеспечить, чтобы Ереван не остался в одиночестве против своих вызовов.
Такое мнение испанский парламентарий высказал в беседе с Арменпресс, коснувшись одобрения Парламентом Армении в первом чтении законопроекта о начале процесса вступления в Евросоюз.
По убеждению Иньярриту, место Армении всегда было в Европе, учитывая как ее культурные, так и исторические связи.
«Я считаю, что место Армении всегда было в Европе, будь то культурные или исторические связи. Европейский союз должен поддержать Армению в восстановлении ее законного места в европейской семье», - подчеркнул Иньярриту.
По мнению депутата, тот факт, что законопроект был инициирован путем сбора гражданских подписей, и получил значительную общественную поддержку, подчеркивает растущую роль гражданского общества в формировании национальной политики и развитии отношений Армении с Европой.
«ЕС должен поддержать этот смелый шаг и гарантировать, что Армения не столкнется с вызовами в одиночку, поскольку она остается одной из немногих демократий в регионе», - подчеркнул Иньярриту.
Он согласился с широко распространенным мнением о том, что путь к членству в Европейском союзе нелегкий и требует значительных реформ в различных областях.
«Путь к членству в Евросоюзе нелегок и потребует существенных реформ в таких областях, как управление, верховенство закона и экономическое развитие. Если законопроект будет принят, Армения должна предпринять необходимые шаги для соответствия стандартам и ценностям Евросоюза», - заявил депутат.
Говоря о принятии законопроекта, депутат также коснулся темы армяно-российских отношений и возможной реакции Москвы в этом контексте.
«Также важно помнить, что Россия, скорее всего, развернет масштабную кампанию по блокированию более тесных связей между Арменией и ЕС, как она уже делала в прошлом, когда Армению вынудили вступить в Евразийский экономический союз, не оставив стране иного выбора», - отметил испанский парламентарий.
Национальное собрание Армении на заседании 12 февраля приняло в первом чтении законопроект «О начале процесса членства Республики Армения в Европейском Союзе». За законопроект проголосовали 63 депутата, против - 7.