Փետրվարի 25-ին Ժնևում՝ ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհրդի 58-րդ նստաշրջանի շրջանակներում, ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Ռոբերտ Աբիսողոմոնյանը հանդիպում է ունեցել Նորվեգիայի ԱԳՆ պետքարտուղար Անդրեաս Մոցֆելդ Կրավիկի հետ: Այս մասին NEWS.am-ին տեղեկացնում են ՀՀ ԱԳՆ-ից:
ԱԳ նախարարի տեղակալ Ռոբերտ Աբիսողոմոնյանը զրուցակցին է ներկայացրել Հայաստանում ընթացող բարեփոխումների գործընթացը՝ այս համատեքստում կարևորելով Նորվեգիայի կողմից Հայաստանի ժողովրդավարական ինստիտուտներին ցուցաբերվող աջակցությունը:
ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալը բարձր է գնահատել Հայաստանի և Նորդիկ-Բալթյան երկրների միջև ձևավորված համագործակցությունը՝ ընդգծելով Հայաստանի հետաքրքրությունն ամրապնդելու և էլ ավելի խորացնելու առկա կապերը։
Հանդիպման ընթացքում մտքեր են փոխանակվել նաև 2026 թ. Երևանում հյուրընկալվելիք ՄԱԿ-ի Կենսաբանական բազմազանության մասին կոնվենցիայի կողմերի 17-րդ համաժողովի վերաբերյալ:
ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալն իր գործընկերոջն է ներկայացրել Հարավային Կովկասում վերջին զարգացումները, Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման, տարածաշրջանային հաղորդակցությունների ապաշրջափակման վերաբերյալ ՀՀ տեսլականը:

25 февраля в Женеве в рамках 58-й сессии Совета ООН по правам человека заместитель министра иностранных дел Республики Армения Роберт Абисогомонян встретился с государственным секретарем МИД Норвегии Андреасом Моцфельдом Кравиком. Об этом Новости Армении - NEWS.am сообщили в МИД РА.
Заместитель министра иностранных дел Роберт Абисогомонян представил собеседнику текущий процесс реформ в Армении, подчеркнув в этом контексте поддержку, оказываемую Норвегией демократическим институтам Армении.
Заместитель министра иностранных дел Республики Армения высоко оценил сотрудничество, налаженное между Арменией и странами Северной Европы и Балтии, подчеркнув заинтересованность Армении в укреплении и дальнейшем углублении существующих связей.
В ходе встречи также состоялся обмен идеями относительно проведения в Ереване 17-й Конференции сторон Конвенции ООН о биологическом разнообразии в 2026 г.
Заместитель министра иностранных дел Республики Армения представил своему коллеге последние события на Южном Кавказе, видение Армении по нормализации армяно-азербайджанских отношений и разблокированию региональных коммуникаций.