«Գագիկ Ծառուկյան» բարեգործական հիմնադրամը փորձաքննություն է ներկայացրել Կոտայքի մարզի Ակունք, Զովաշեն, Կոտայք եւ Հատիս գյուղերում Հիսուս Քրիստոսի արձանի տեղադրման բնապահպանական ազդեցությունը գնահատելու վերաբերյալ։ Այս մասին փետրվարի 26-ին հանրային քննարկումների ժամանակ հայտնել է Հայաստանի Շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության գնահատման փորձագիտական կենտրոնի ներկայացուցիչ Քրիստինե Հարությունյանը։
Նա ասել է, որ բոլոր հաշվետվությունները ներկայացվել են պետականգերատեսչություններին, որոնք ներկայացրել են իրենց մեկնաբանությունները։ Նրա խոսքով՝ այդ մեկնաբանությունները հաշվի առնելով՝ զեկույցը փոփոխված ձեւով կրկին ուղարկվել է պետական կառույցներ, որտեղից ստացվել են դրական պատասխաններ։ Հարությունյանն ընդգծել է, որ նախատեսվում է շինարարություն իրականացնել «Գագիկ Ծառուկյան» բարեգործական հիմնադրամին սեփականության իրավունքով պատկանող հողատարածքներում՝ պահպանվող տարածքից դուրս, որը պատկանում է պետությանը։
«Ecogroup» ընկերության ներկայացուցիչ Արթուր Մինասյանն իր հերթին նշել է, որ մինչեւ մոտակա բնակավայր հեռավորությունը 1,5 կիլոմետր է, հետեւաբար, իր գնահատմամբ, շինարարության փուլում այս բնակավայրի վրա որեւէ ազդեցություն չի լինի։
Արձանին հարող տարածքում ճոպանուղի նախագծող «Elit Project» ընկերության ներկայացուցիչ Երվանդ Մախոյանը վստահեցրել է, որ մինչ աշխատանքների մեկնարկը տարածքը մանրազնին ուսումնասիրվել է, երկրաչափական եւ այլ ուսումնասիրություններ են կատարվել։ «Ճոպանուղու երկարությունը կկազմի 3 750 մետր, դրա կառուցումը կիրականացվի «Գագիկ Ծառուկյան» բարեգործական կազմակերպությանը պատկանող մասնավոր հողատարածքներում, որոնք գտնվում են Ակունք, Զովաշեն, Կոտայք եւ Հատիս գյուղերում»,- նշել է նա։
Կոտայքի մարզի խոշորացված Ակունք համայնքի ղեկավար Հունան Ռուբենյանն իր հերթին վստահեցրել է, որ Կոտայք գյուղում երկու տարվա ընթացքում անշարժ գույքի գները 50-60 անգամ թանկացել են՝ դա, ըստ երեւույթին, կապելով արձանի կառուցման մեկնարկի հետ։
Հիշեցնենք, որ Կոտայքի մարզի Հատիս լեռան գագաթին Հիսուս Քրիստոսի 33 մետրանոց արձանի բացումը, որի շինարարությունը սկսվել էր 2022թ., նախատեսված էր 2025թ. վերջին։ Տեղեկացվել էր, որ դա լինելու է Քրիստոսի ամենամեծ հուշարձանը աշխարհում։ Ընդհանուր բարձրությունը՝ ներառյալ պատվանդանը, կկազմի 77 մետր։ Արձանին հարող տարածքում նախատեսվում է բացել թանգարան, ճոպանուղի եւ այլ զբոսաշրջային օբյեկտներ։
Ավելին, 2023թ. մարտից լեռան գագաթին հնագիտական պեղումներ են իրականացվում, որոնց ընթացքում հայտնաբերվել են կավե անոթներ, մետաղական նիզակի ծայրեր եւ այլ առարկաներ։ Դրանից հետո Հայաստանի կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարարությունը պահանջել է դադարեցնել ցանկացած գործունեություն լեռան գագաթին՝ ասելով, որ Քրիստոսի արձանը չի տեղադրվի այն տարածքում, որտեղ հայտնաբերվել են հնագույն ամրոցի հետքեր։

Благотворительный фонд «Гагик Царукян» представил на экспертизу отчет об оценке воздействия на окружающую среду сел Акунк, Зовашен, Котайк и Атис Котайкской области установки статуи Иисуса Христа.   Об этом во время общественных обсуждений 26 февраля заявила представитель экспертного центра оценки воздействия на окружающую среду Армении Кристине Арутюнян.
Она сообщила, что все отчеты были представлены госведомствам, которые представили свои замечания.  По ее словам, с учетом этих замечаний отчет в измененном виде был повторно отправлен госструктурам, откуда были получены положительные ответы. Арутюнян подчеркнула, что строительство планируется провести на землях, принадлежащих благотворительному фонду «Гагик Царукян», за пределами охраняемой территории, которая принадлежит государству.
Представитель компании «Ecogroup» Артур Минасян, в свою очередь, сообщил, что расстояние до ближайшего населенного пункта составляет 1,5 км, поэтому, по его оценке, на стадии строительства какого-либо воздействия на этот населенный пункт оказываться не будет.
Представитель компании «Elit Project», которая занимается проектированием канатной дороги на прилегающей к статуе территории, Ерванд Махоян заверил, что перед началом работ территория была тщательно изучена, проведены геодезические и иные исследования. «Длина канатной дороги составит 3750 м, ее строительство будет проводиться на частных землях, принадлежащих благотворительной организации «Гагик Царукян», которые находятся в селах Акунк, Зовашен, Котайк и Атис», - отметил он.
Глава укрупненной общины Акунк Котайкской области Унан Рубенян, в свою очередь, заверил, что в селе Котайк в течение двух лет цены на недвижимость выросли в 50-60 раз, очевидно, связав это с началом строительства статуи.
Напомним, что открытие 33-метровой статуи Иисуса Христа на вершине горы Атис в Котайкской области, строительство которой началось в 2022 году, было запланировано на конец 2025 года. Сообщалось, что это будет самый большой в мире монумент, посвященный Христу. Общая высота вместе с постаментом составит 77 м.  На прилегающей к статуе территории  планируется открыть музей, канатную дорогу и другие туристические объекты.
При этом с марта 2023 года на вершине горы проводятся археологические раскопки, в ходе которых были обнаружены глиняные сосуды, металлические наконечники копьев и другие предметы. После этого Министерство образования, науки, культуры и спорта Армении потребовало прекратить любую деятельность на вершине горы, сообщив, что статуя Христа не будет установлена на территории, где обнаружены следы древней крепости.