Քննիչները կոչ են արել ահաբեկչության մեղադրանք առաջադրել Սլովակիայի վարչապետ Ռոբերտ Ֆիցոյի դեմ մահափորձ կատարելու մեջ կասկածվող տղամարդուն, չորեքշաբթի հայտնել է երկրի գլխավոր դատախազությունը հետաքննությունն ավարտելուց հետո, հաղորդում է Reuters-ը։
Ծանր հանցագործությունների դեմ պայքարի դեպարտամենտի դատախազը կորոշի գործի հետագա քայլերը հետաքննության ընթացքը ուսումնասիրելուց հետո, Facebook-ում հայտնել է գլխավոր դատախազ Մարոշ Ժիլինկան՝ հավելելով, որ հետաքննության փաստաթղթերը 6000-ից ավելի էջ ունեն։
Մահափորձը մեծացրել է քաղաքական լարվածությունը Եվրամիության անդամ Սլովակիայում։
Հիշեցնենք, որ կասկածյալը, ով անցյալ տարվա մայիսին տեղի ունեցած միջադեպի ժամանակ 71 տարեկան էր, մոտ տարածությունից 4 անգամ կրակել էր Ֆիցոյի որովայնին՝ նրան թողնելով ծայրահեղ ծանր վիճակում։ 60-ամյա Ֆիցոն 4 անգամ զբաղեցրել է վարչապետի պաշտոնը: Նա ավելի ուշ ապաքինվել է և ամիսներ անց վերադարձել է աշխատանքի: Հարձակվող Ջուրաջ Կ.-ն ասել է, որ իր նպատակն է եղել վիրավորել, ոչ թե սպանել Ֆիցոյին և համաձայն չէ նրա քաղաքականության հետ:

Investigators have called for terrorism charges to be brought against a man suspected of attempting to assassinate Slovak Prime Minister Robert Fico, the country's general prosecutor said on Wednesday, after the completion of their probe, Reuters reports.
The prosecutor for the serious crimes department will decide on the next steps in the case after reviewing the investigation, the general prosecutor, Maros Zilinka, said on Facebook, adding that the investigation documents ran to more than 6,000 pages.
The attempted assassination deepened political tensions in Slovakia, a European Union member state.
The suspect, who was 71 at the time of the incident last May, shot Fico four times at close range in the abdomen, leaving him in a critical condition. Fico, 60, four-times prime minister, later recovered and returned to work months later.