Քննիչները կոչ են արել ահաբեկչության մեղադրանք առաջադրել Սլովակիայի վարչապետ Ռոբերտ Ֆիցոյի դեմ մահափորձ կատարելու մեջ կասկածվող տղամարդուն, չորեքշաբթի հայտնել է երկրի գլխավոր դատախազությունը հետաքննությունն ավարտելուց հետո, հաղորդում է Reuters-ը։
Ծանր հանցագործությունների դեմ պայքարի դեպարտամենտի դատախազը կորոշի գործի հետագա քայլերը հետաքննության ընթացքը ուսումնասիրելուց հետո, Facebook-ում հայտնել է գլխավոր դատախազ Մարոշ Ժիլինկան՝ հավելելով, որ հետաքննության փաստաթղթերը 6000-ից ավելի էջ ունեն։
Մահափորձը մեծացրել է քաղաքական լարվածությունը Եվրամիության անդամ Սլովակիայում։
Հիշեցնենք, որ կասկածյալը, ով անցյալ տարվա մայիսին տեղի ունեցած միջադեպի ժամանակ 71 տարեկան էր, մոտ տարածությունից 4 անգամ կրակել էր Ֆիցոյի որովայնին՝ նրան թողնելով ծայրահեղ ծանր վիճակում։ 60-ամյա Ֆիցոն 4 անգամ զբաղեցրել է վարչապետի պաշտոնը: Նա ավելի ուշ ապաքինվել է և ամիսներ անց վերադարձել է աշխատանքի: Հարձակվող Ջուրաջ Կ.-ն ասել է, որ իր նպատակն է եղել վիրավորել, ոչ թե սպանել Ֆիցոյին և համաձայն չէ նրա քաղաքականության հետ:

Следователи призвали предъявить обвинения в терроризме мужчине, подозреваемому в попытке покушения на премьер-министра Словакии Роберта Фицо, сообщила в среду генеральная прокуратура страны после завершения расследования, передает Reuters.
Прокурор департамента по расследованию тяжких преступлений примет решение о дальнейших шагах по этому делу после ознакомления с ходом расследования, сообщил генеральный прокурор Марош Жилинка в Facebook, добавив, что документы расследования насчитывают более 6000 страниц.
Покушение на убийство усилило политическую напряженность в Словакии, государстве - члене Европейского союза.
Напомним, что подозреваемый, которому на момент инцидента в мае прошлого года был 71 год, четыре раза с близкого расстояния выстрелил Фицо в живот, в результате чего тот оказался в критическом состоянии. 60-летний Фицо, четырежды занимавший пост премьер-министра, позже выздоровел и вернулся на работу несколько месяцев спустя. Нападавший Юрай К.  заявил, что его целью было ранить, а не убить Фицо, и был не согласен с его политикой, свидетельствуют судебные документы.