Ռումինիայի նախագահական ընտրություններում ռուսամետ թեկնածու Կելին Ջորջեսկուն ձերբակալվել է և տարվել ոստիկանություն՝ անցած նոյեմբերին իր հաղթանակած քվեարկության վիճահարույց չեղարկման առնչությամբ հարցաքննվելու համար, գրում է Politico-ն։
«Կելին Ջորջեսկուն պատրաստվում էր առաջադրել իր նոր թեկնածությունը նախագահի պաշտոնում։ Մոտ 30 րոպե առաջ համակարգը նրան կանգնեցրել է երթևեկության մեջ, և նրան տեղափոխել են Գլխավոր դատախազություն՝ հարցաքննության։ Ո՞ւր է ժողովրդավարությունը, որտե՞ղ են այն գործընկերները, որոնք պետք է պաշտպանեն ժողովրդավարությունը»,-ասված է Ջորջեսկուի ֆեյբուքյան գրառման մեջ։
Ըստ ռումինական Digi24 լրատվական հեռուստաալիքի՝ դատախազները նրա նկատմամբ ձերբակալության հրամանագիր են արձակել և սկսել են խուզարկել նրա մերձավոր  զինակիցների գրասենյակները։
Ռումինական Antena 3 CNN լրատվական ալիքը հայտնել է, որ Ջորջեսկուն հարցաքննվում է անցյալ տարի իր նախընտրական արշավի ֆինանսավորման առնչությամբ։
Դատախազները կասկածում են 27 մարդու Ռումինիայի սահմանադրական կարգի դեմ գործողությունների, հասարակական հրահրման, ֆաշիստական ​​կազմակերպություն ստեղծելու և քարոզարշավի ֆինանսավորման աղբյուրների մասին կեղծ հայտարարություններ անելու մեջ, սակայն նրանք իրենց հայտարարության մեջ չեն նշել Ջորջեսկուի կամ նրա օգնականների անունները։ Չորեքշաբթի առավոտյան արշավանքների մասին լուրերի ի հայտ գալուց անմիջապես հետո Ջորջեսկուն հայտարարել է, որ խուզարկությունների նպատակն է արգելափակել իր նախագահի պաշտոնի առաջադրման իր հայտը:
Ռումինիան քաղաքական քաոսում հայտնվեց անցյալ տարվա վերջին, երբ ռուսամետ, ծայրահեղ աջ առաջնորդ և ՆԱՏՕ-ի հանդեպ հոռետեսություն արտահայտած Ջորջեսկուն հաղթեց նախագահական ընտրությունների առաջին փուլում և երկրորդ փուլում պետք է պայքարեր ռեֆորմիստ Ելենա Լասկոնիի հետ:
Սակայն Սահմանադրական դատարանը չեղյալ հայտարարեց նախագահական ընտրությունների առաջին փուլի արդյունքները՝ պատճառաբանելով «արդյունքների վրա ազդելուն ուղղված ռուսական ենթադրյալ գործողությունը»։

Пророссийский кандидат на президентских выборах в Румынии Кэлин Джорджеску был доставлен в полицию для допроса в связи со скандальным отмененным голосованием в ноябре прошлого года, на котором он одержал победу, пишет Politico.
«Кэлин Джорджеску собирался выдвинуть свою новую кандидатуру на пост президента. Около 30 минут назад система остановила его в пробке, и он был доставлен на допрос в Генеральную прокуратуру! Где демократия, где партнеры, которые должны защищать демократию?», - говорится в сообщении Джорджеску в Facebook.
По данным румынского новостного канала Digi24, прокуратура выдала ордер на его арест и начала обыск в помещениях его ближайших соратников.
Румынский новостной канал Antena 3 CNN сообщил, что Джорджеску допрашивают в связи с финансированием его предвыборной кампании в прошлом году.
Прокуратура подозревает 27 человек в действиях против конституционного строя Румынии, публичном подстрекательстве, создании фашистской организации и ложных заявлениях относительно источников финансирования избирательной кампании, но в своем заявлении они не назвали имени Джорджеску или его помощников. Однако вскоре после того, как в среду утром появились новости о рейдах, Джорджеску заявил, что обыски были направлены на то, чтобы заблокировать его выдвижение на пост президента.
Румыния погрузилась в политический хаос в конце прошлого года, когда Джорджеску, пророссийский, ультраправый лидер и скептик по отношению к НАТО, победил в первом туре президентских выборов и во втором туре должен был побороться с реформисткой Еленой Ласкони.
Однако Конституционный суд отменил результаты первого тура президентских выборов, заявив о «предполагаемой российской операции с целью повлиять на их результат».