Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինին անվանել է «մեծ ընկեր» և հրավիրել նրան կրկին այցելել հանրապետություն։ Դրա մասին լրագրողներին հայտնել է աշխատանքային այցով Թուրքիա ժամանած Դաշնային խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոն։
Ըստ դաշնային խորհրդի խոսնակի՝ նա Թուրքիայի նախագահին է փոխանցել Վլադիմիր Պուտինի ուղերձը։ «Նա (Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը) խնդրեց ինձ ևս մեկ անգամ ասել, որ իրեն շատ են սպասում Թուրքիայում: Նրան (Վլադիմիր Պուտինին) իր մեծ ընկերն է անվանել։ Մենք բոլորս գիտենք, որ նրանք իսկապես շատ լավ անձնական հարաբերություններ ունեն»,- ասել է Մատվիենկոն։
Նա նաև նշել է տարբեր ոլորտներում, դրանց թվում՝ էներգետիկայի ոլորտում երկու երկրների միջև համագործակցության ընդլայնումը, գրում է «Коммерсантъ»-ը։
«Դա արդեն հասել է ռազմավարական գործընկերության մակարդակին»,- ընդգծել է խորհրդարանի վերին պալատի ղեկավարը։
Այսօր Ստամբուլում անցկացվել է դիվանագիտական ​​մակարդակով ռուս-ամերիկյան բանակցությունների երկրորդ փուլը։ Կողմերի ուշադրության կենտրոնում էր երկու երկրների դիվանագիտական ​​ներկայացուցչությունների աշխատանքի կարգավորման հարցը։ Հանդիպումը տևել է գրեթե վեցուկես ժամ։ Երեք օր առաջ՝ փետրվարի 24-ին, աշխատանքային այցով Անկարա էր ժամանել Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը։

Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган назвал президента России Владимира Путина «большим другом» и пригласил его вновь посетить республику. Об этом сообщила журналистам председатель Совфеда Валентина Матвиенко, посетившая Турцию с рабочим визитом.
По словам спикера Совфеда, она передала президенту Турции послание от Владимира Путина. «Он (Реджеп Тайип Эрдоган) просил меня еще раз ему передать, что его очень ждут с визитом в Турции. Называл его (Владимира Путина) своим другом большим. Мы все знаем, что у них действительно очень хорошие личные отношения»,— сказала  Матвиенко.
Она также отметила расширение сотрудничества двух стран по разным направлениям, включая сферу энергетики, передает «Коммерсантъ».
«Оно вышло уже на уровень стратегического партнерства»,— подчеркнула глава верхней палаты парламента.
Сегодня же в Стамбуле прошел второй раунд российско-американских переговоров на уровне дипломатов. В центре внимания сторон был вопрос нормализации работы диппредставительств двух стран. Встреча шла почти шесть с половиной часов. Три дня назад, 24 февраля, с рабочим визитом в Анкару приезжал министр иностранных дел России Сергей Лавров.