Մեքսիկան ԱՄՆ իշխանություններին է հանձնել նարկոբարոն Ռաֆայել Կարո Կինտերոյին և թմրակարտելի ևս 29 անդամների։ Այս մասին հայտնում է CNN-ը՝ վկայակոչելով ԱՄՆ արդարադատության նախարարությանը։
Կինտերոն Գվադալախարա կարտելի հիմնադիրներից էր, որը 1970-1980-ական թվականներին թմրանյութերի ապօրինի շրջանառությամբ էր զբաղվում ԱՄՆ-ում: Նա 40 տարվա ազատազրկում էր կրում ԱՄՆ թմրամիջոցների դեմ պայքարի վարչության (DEA) գործակալ Էնրիկե Կամարենայի առևանգման, խոշտանգումների և սպանության համար։ 2013 թվականին նա ազատ է արձակվել բանտից, սակայն ավելի ուշ պարզվել է, որ դա տեխնիկական սխալի պատճառով է։ Սակայն Կինտերոյին հաջողվել է փախչել։ Նա կրկին ձերբակալվել է 2022թ.-ին։ Այդ ժամանակից ի վեր Միացյալ Նահանգները պահանջում է նրան արտահանձնել։
Ինչպես նշում է Reuters-ը, Մեքսիկայի կողմից նարկոկարտելի անդամների հանձնումը տեղի է ունեցել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հայտարարության ֆոնին, ով ասել է, որ պատրաստվում է մարտի 4-ին մտցնել Մեքսիկայից ներմուծման համար նախկինում հետաձգված 25 տոկոս մաքսատուրքերը:
«Կարո Կինտերոն՝ կարտելի առաջնորդը, ով բռնություն և ավերածություններ է սանձազերծել Միացյալ Նահանգներում և Մեքսիկայում, չորս տասնամյակ գլխավորում է DEA-ի ամենափնտրվողների ցուցակը, և այսօր մենք հպարտ ենք հայտարարելու, որ նա ժամանել է Միացյալ Նահանգներ՝ արդարադատության առջեւ կանգնելու համար», - հինգշաբթի ասաց DEA-ի հանձնակատարի պաշտոնակատար Դերեկ Մալցը:
ԱՄՆ արդարադատության նախարարությունը հայտնել է, որ Մեքսիկայի կողմից հանձնվածների թվում են «նարկոկարտելների առաջնորդներ և ղեկավարներ»: Արտահանձնվածներից մեկը Մարտին Սոտելոն էր, ով կասկածվում է 2022 թվականին Հյուսիսային Կարոլինա նահանգի Շառլոտ քաղաքում փոխշերիֆ Նեդ Բիրդի սպանությանը մասնակցելու մեջ։
ԱՄՆ գլխավոր դատախազ Փամ Բոնդին ասել է, որ կարտելի անդամները քրեական պատասխանատվության կենթարկվեն «օրենքի ողջ ծավալով»: Նա ասաց, որ նախագահ Դոնալդ Թրամփը «հասկացրել է, որ կարտելները ահաբեկչական խմբավորումներ են», և Արդարադատության նախարարությունը հավատարիմ է նրանց «ոչնչացնելուն»:

Мексика передала американским властям наркобарона Рафаэля Каро Кинтеро и еще 29 членов наркокартелей. Об этом сообщил CNN со ссылкой на Минюста США.
Кинтеро — один из основателей Гвадалахарского картеля, занимавшегося торговлей наркотиками в США в 1970-1980-е годы. Он отбывал 40-летний тюремный срок по обвинению в похищении, пытках и убийстве американского агента из управления по борьбе с наркотиками (DEA) Энрике Камарены. В 2013 году его выпустили из тюрьмы, но затем выяснилось, что это произошло по технической ошибке. Однако Кинтеро успел скрыться. Его снова задержали в 2022 году. С тех пор США добивались его экстрадиции.
Как отмечает Reuters, передача Мексикой членов наркокартелей произошла на фоне заявления президента США Дональда Трампа, который сказал, что собирается 4 марта ввести отложенные ранее 25-процентные пошлины на импорт из Мексики.
«Каро Кинтеро, главарь картеля, развязавший насилие и разрушения по всей территории США и Мексики, четыре десятилетия возглавлял список самых разыскиваемых преступников DEA, и сегодня мы можем с гордостью сообщить, что он прибыл в США, где и восторжествует правосудие», — заявил в четверг исполняющий обязанности главы управления Дерек Мальц.
Минюст США сообщил, что среди тех, кого передала Мексика, есть «лидеры и руководители наркокартелей». Один из выданных оказался Мартин Сотело, которого подозревают в том, что он участвовал в убийстве заместителя шерифа Неда Берда в городе Шарлотте (Северная Каролина) в 2022 году.
Генпрокурор США Пэм Бонди заявила, что члены картелей будут преследоваться «по всей строгости закона». По ее словам, президент Дональд Трампа «ясно дал понять, что картели — это террористические группировки», поэтому Минюст намерен их «уничтожить».