Հունգարիայի վարչապետ Վիկտոր Օրբանը շաբաթ օրը կոչ է արել ԵՄ-ին ուղիղ բանակցություններ սկսել Մոսկվայի հետ՝ Ուկրաինայում պատերազմը դադարեցնելու համար և խոստացել է դեմ հանդես գալ հակամարտության շուրջ դաշինքի համաձայնագրին, ասվում է նամակում, որը հայտնվել է AFP-ի տրամադրության տակ:
Հունգարիայի՝ Ռուսաստանին բարեկամ վարչապետի կոչը, որը բազմիցս խոչընդոտել է Կիևին աջակցելու Եվրամիության գործողություններին, հնչել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի և Վլադիմիր Զելենսկիի դրամատիկ դիմակայությունից մեկ օր անց, ինչը վտանգի տակ դրեց Ուկրաինայի ապագան:
«Ես համոզված եմ, որ Եվրամիությունը, ԱՄՆ-ի օրինակով, պետք է ուղիղ բանակցություններ սկսի Ռուսաստանի հետ հրադադարի և Ուկրաինայում կայուն խաղաղության հաստատման շուրջ»,- գրել է Օրբանը Եվրոպական խորհրդի նախագահ Անտոնիո Կոստային։
Իր նամակում Օրբանը նշել է, որ Հունգարիան չի աջակցի ԵՄ-ի միասնական դիրքորոշմանը այն հարցերի վերաբերյալ, որոնք նշված են այս շաբաթ դիվանագետներին տրված եզրակացությունների նախագծում:
«Ակնհայտ է դարձել, որ Ուկրաինայի նկատմամբ մեր մոտեցման մեջ կան ռազմավարական տարբերություններ, որոնք հնարավոր չէ հաղթահարել վերամշակման կամ հաղորդումների փոխանակման միջոցով»,- գրել է նա։
Հունգարիայի վարչապետը կոչ է արել Եվրոպական խորհրդի ղեկավարին ապահովել ԵՄ աջակցությունը ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի բանաձևին, որն ընդունվել է այս շաբաթ ԱՄՆ-ի և Ռուսաստանի աջակցությամբ, որը չի դատապարտում Մոսկվայի ներխուժումը:
Նամակի մանրամասներն առաջինը հայտնել են Financial Times-ը և հունգարացի հետաքննող լրագրող Սաբոլչ Պանյին, իսկ մի քանի դիվանագետներ AFP-ին հաստատել են դրա իսկությունը: ԵՄ խոսնակը հաստատել է, որ Եվրոպական խորհուրդը «նամակ է ստացել հունգարական պատվիրակությունից»:

Премьер-министр Венгрии Виктор Орбан в субботу призвал ЕС начать прямые переговоры с Москвой о прекращении войны на Украине и пообещал выступить против общеблокового соглашения по конфликту, говорится в письме, попавшем в распоряжение AFP.
Требование дружественного России премьер-министра Венгрии, который неоднократно препятствовал действиям Европейского союза в поддержку Киева, прозвучало на следующий день после того, как драматическая конфронтация между президентом США Дональдом Трампом и Владимиром Зеленским поставила будущее Украины под угрозу.
«Я убежден, что Европейский союз, следуя примеру Соединенных Штатов, должен начать прямые переговоры с Россией о прекращении огня и установлении устойчивого мира в Украине», – написал Орбан главе Евросовета Антониу Косте.
В своем письме Орбан отметил, что Венгрия не поддержит общую позицию ЕС ни по одному из этих вопросов, как указано в проекте выводов, распространенном на этой неделе среди дипломатов.
«Стало очевидно, что в нашем подходе к Украине существуют стратегические различия, которые невозможно преодолеть с помощью разработки или обмена сообщениями», - написал он.
Премьер-министр Венгрии призвал главу Евросовета заручиться поддержкой ЕС в отношении резолюции Совета Безопасности ООН, принятой на этой неделе при поддержке Соединенных Штатов и России, в которой не осуждается вторжение Москвы.
Подробности письма были впервые опубликованы Financial Times и венгерским журналистом-расследователем Сабольчем Паньи, а несколько дипломатов подтвердили AFP его подлинность. Официальный представитель ЕС подтвердил, что Евросовет «получил письмо от венгерской делегации».