Կրեմլը դրական է գնահատում Վլադիմիր Զելենսկու՝ բանակցությունների սեղանի շուրջ նստելու պատրաստակամությունը, սակայն Մոսկվայի հետ բանակցությունների նրա ինքնարգելքի մեջ մի նրբերանգ կա։ Այս մասին ճեպազրույցում հայտնել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը։
«Դրական»,- ասել է Կրեմլի ներկայացուցիչը՝ պատասխանելով համապատասխան հարցին։ «Հարցն այն է, թե ում հետ նստել: Առայժմ պահպանվում է Ուկրաինայի նախագահի՝ ռուսական կողմի հետ բանակցելու իրավական արգելքը։ Ուստի, ընդհանուր առմամբ, մոտեցումը դրական է, բայց նրբությունները դեռ չեն փոխվել»,- նշել է Պեսկովը։
Նախօրեին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտնել էր, որ նամակ է ստացել Զելենսկուց, որում նա հայտնել է Ուկրաինայի հակամարտության խաղաղ կարգավորման շուրջ բանակցությունների պատրաստակամության մասին։ Նամակն ուղարկվել է Սպիտակ տանը Թրամփի եւ Զելենսկու լեզվակռվից մի քանի օր անց, որի արդյունքում ամերիկացի առաջնորդը նշել է, որ Կիեւի վարչակարգի ղեկավարը անհարգալից վերաբերմունք է ցուցաբերել եւ պատրաստ չէ խաղաղ կարգավորման։

The Kremlin positively assesses Vladimir Zelenskyy's readiness to sit at the negotiating table, but there is a nuance in his self-obstacle in negotiations with Moscow. This was stated by the Russian presidential press secretary, Dmitry Peskov, at a briefing.
"Positively," the Kremlin spokesman said, answering the respective question. "The question is with whom to sit [at the negotiating table]. The legal ban on the Ukrainian president from negotiating with the Russian side is still in place. Therefore, in general, the approach is positive, but the nuances have not changed yet."
As reported earlier, US President Donald Trump said in his address to Congress that he received a letter from Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy, in which the latter announced his readiness for peace talks.